Αν θες να μάθεις τι συμβαίνει στη Ριζούπολη, είσαι στο σωστό σημείο!

Υδατοσφαίριση

Α1 Πόλο Ανδρών: Πανιώνιος 11-13 Απόλλων Σμύρνης

Μεγάλο διπλό με πολύ καλή εμφάνιση για τον Απόλλωνα!

Ο Απόλλων Σμύρνης νίκησε με 11-13 τον Πανιώνιο για την 4η αγωνιστική της Β’ φάσης της Α1 Πόλο Ανδρών.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για την… αμφίβια «Ελαφρά Ταξιαρχία» -αγωνίστηκε με τον Βασίλη Καβουσανό κάτω από τα δοκάρια – που προηγήθηκε με 1-4, προτού ο Μοσκώφ μειώσει σε 2-4 στα 2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της 1ης περιόδου.

Στην 2η και στην 3η περίοδο ο Απόλλωνας δεν έπιασε τα ίδια στάνταρ απόδοσης, ειδικά στην επίθεση, με αποτέλεσμα ο Πανιώνιος να μειώσει στο 5-6 του ημιχρόνου και να προηγηθεί και με 9-7 στα 6:47 για τη λήξη του ματς. Κάπου τότε, όμως, μίλησε η… Απολλωνιστική ψυχή με την αντεπίθεση να ξεκινά από το γκολ του Χονδροκούκη στα 5:20(9-8) – που έβαλε τέλος στην… αφλογιστία 8 λεπτών για τους «Κυανόλευκους» – και να ολοκληρώνεται με φοβερά και καθοριστικά γκολ από τον εξαιρετικό και σήμερα αρχηγό Αλέξανδρο Γούνα, τον Αντε Βίσκοβιτς και τον Αλέξανδρο Αλαμάνο. Ο τελευταίος είχε τεράστια συμβολή στη σπουδαία ανατροπή, καθώς πέραν των τριών προσωπικών γκολ, έκανε απίθανο μπλοκ πάνω στο τέρμα σε σουτ του Μοσκώφ στην κόντρα στα 4:40 κρατώντας(τότε) το 9-8(το 9-9 έγινε από τον Βίσκοβιτς στα 3:54).

Δεν αγωνίστηκε ο τιμωρημένος Γκουσάροφ, ενώ μπήκε στην αποστολή για δεύτερη φορά φέτος ο 16χρονος Τσιαβαλιάρης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 11-13 ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(2-4, 5-6, 8-7, 11-13)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ(Κώστας Δήμου): Λιμαράκης, Κοπελιάδης 2, Μπουζαλάς, Ζουρίδης, Μπραΐμης 1, Νταλάπας, Καλαϊτζής 2, Μουρατίδης 1, Παπάκος, Μοσκώφ 2, Τ. Δήμου 2, Καπετανάκης 1, Καζάκος, Κουκουνας, Μαυράκης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 3, Γαρδίκας, Μόκκας, Γωνιωτάκης, Κίτσος, Τουρκομένης, Χονδροκούκης 1, Βίσκοβιτς 2, Γούνας 4, Τσολακούδης, Σολανάκης 3, Καβουσανός, Κότσκαρ, Τσιαβαλιάρης