Ο Απόλλωνας δεν εμφανίστηκε στο γήπεδο και ισοπεδώθηκε στην Νίκαια.

Ο Απόλλων Σμύρνης ηττήθηκε με 4-0 από τον Ιωνικό για εξ αναβολή αγώνα της 17ης αγωνιστικής.

Ο Ιωνικός πήρε κεφάλι στο σκορ με το σουτ τον Κιάκο στο 8ο λεπτό. Ο Βαλεριανός με ωραία ενέργεια απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και έκανε το γύρισμα προς την περιοχή. Ο Κιάκος έκανε το κοντρόλ και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 16ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Σάντσεζ έπιασε την κεφαλιά η οποία κατέληξε στο δοκάρι του Κότσαρη. Ο Κιάκος σημείωσε και δεύτερο προσωπικό τέρμα, καθώς βρήκε δίχτυα και στο 18ο λεπτό. Ο Τουράμ συνέκλινε στην περιοχή και μοίρασε στον Μάντζη εντός αυτής. Εκείνος με τακουνάκι έδωσε στον Κιάκο, ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι παίκτες του Δημήτρη Σπανού δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς πέτυχαν και τρίτο τέρμα στο 32ο λεπτό. Μάντζης και Τουράμ συνδυάστηκαν πολύ όμορφα εκμεταλλευόμενοι την λάθος πάσα του Ράιλι, ο Βραζιλιάνος σέρβιρε στον Έλληνα επιθετικό στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος από κοντά δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό, με τον Απόλλωνα να χάνει μεγάλη ευκαιρία να μειώσει στο σκορ. Ο Ιωαννίδης κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Βαλεριάνου. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση ωστόσο νικήθηκε από τον Χουτεσιώτη. Ο Τσιλούλης πήρε το ριμπάουντ και βρήκε δίχτυα, αλλά μπήκε νωρίτερα στην περιοχή και το γκολ του δεν μέτρησε, με τον Σιδηρόπουλο να δείχνει ελεύθερο. Ένα λεπτό πριν ο Απόλλωνας παρα λίγο να δεχτεί γκολ όμως. Ο Ράιλι έκανε ένα γύρισμα προς τον Κότσαρη, ωστόσο την έστειλε προς την εστία, με τον κίπερ της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» να είναι εκτός. Για καλή του τύχη η μπάλα πήγε στο δοκάρι και δεν κατέληξε στα δίχτυα. Στο 65ο λεπτό ο Απόλλωνας έμεινε με 10 παίχτες με τον Ράιλι να αποβάλεται. Οι Νικαιώτες κατάφεραν να πετύχουν και τέταρτο γκολ, με το οποίο σφράγισαν τον θρίαμβό τους στο 88ο λεπτό. Ο Πλατέλλας εκτέλεσε χαμηλά το κόρνερ που κέρδισε ο Ιωνικός. Ο Βαλεριάνος έστρωσε στον Ντάλσιο έξω από την περιοχή, ο οποίος με ένα εκπληκτικό τελείωμα έκανε το 4-0.

ΙΩΝΙΚΟΣ(Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι(Τσιριγώτης 81′), Σάντσεζ, Βαλεριάνος, Κιάκος(Μάναλης 76′), Ντάλσιο, Άοσμαν(Βαφέας 81′), Τουράμ(Γκοτσούλιας 76′), Μάντζης(Πλατέλλας 84′)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Τζιανλούκα Φέστα): Κότσαρης, Ράιλι, Ντομίνγκες, Φατιόν(Τσιμπσάχ 46′), Παπαγεωργίου, Βιτλής, Σλίβκα, Μαρτίνες(Τσιλούλης 46′), Γιαννιώτας(Κάστρο 39′), Παμλίδης(Ντάουντα 71′), Ιωαννίδης(Γιακιμόφσκι 74′)