Ο Βαλιέντε στο τέλος έκλεψε την νίκη για τον Αστέρα Τρίπολης.

Ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε με 1-0 τον Απόλλων Σμύρνης για την 19η αγωνιστική της SuperLeague.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ματς ήταν για τον Αστέρα όταν στο 21ο λεπτό ο Σίτο βγήκε τετ-α-τετ με τον Βέρχουλστ ο οποίος όμως μπλόκαρε και έξι λεπτά μετά ήταν η σειρά του Απόλλωνα να απειλήσει με μία κεφαλιά του Παμλίδη την οποία εξουδετέρωσε εύκολα ο Παπαδόπουλος.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Αστέρας έφτασε μία ανάσα από το γκολ. Αρχικά, στο 46ο λεπτό ο Βέρχουλστ νίκησε τον Σόνι σε σουτ ο οποίος πήρε την κεφαλιά στη συνέχεια και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό μάλιστα, πάλι ο Σόνι έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά ο Γιακιμόφσκι έσωσε στη γραμμή. Στο 54ο λεπτό ο Αστέρας είχε και δεύτερο δοκάρι με τον Σίτο και στη συνέχεια όλοι πάγωσαν με τον Βέρχουλστ να πέφτει στο έδαφος και να αποχωρεί με φορείο για το νοσοκομείο, και τον Κότσαρη να παίρνει την θέση του. Στο 63ο λεπτό το σουτ του Κρέσπι πέρασε μόλις έξω ενώ στο 71ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Αστέρα, οι Παμλίδης και Τσιλούλης δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Η λύτρωση για τον Αστέρα ήρθε τελικά στο 89ο λεπτό. Ο Καρμόνα έκανε τρομερή ατομική ενέργεια, γύρισε για τον Βαλιέντε που με άψογο πλασέ έστειλε την μπάλα τα δίχτυα κι έκανε το 1-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ(Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Χριστόπουλος, Καστάνιο, Άλβαρεθ, Μουνάφο(Καπίγια 74′), Κανελλόπουλος(Βαλιέντε 46′), Σίτο(Ιγκλέσιας 74′), Ριέρα(Κρέσπι 46′), Σονί(Μπενίτο 90′), Μπαράλες

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Μάρκο Γκρότε): Βέρχουλστ(Κότσαρης 60′), Ντεντάκης, Ρόγκνε, Μπρούνο Άλβες(Τσιλούλης 46′), Τουτουαρίμα, Γιακιμόφσκι, Κάστρο, Φατιόν, Παπαγεωργίου(Λισγάρας 68′), Παμλίδης(Γιαννιώτας 84′), Σίκγνεβιτς