Με νίκη στο τάι-μπρέικ ξεκίνησε το νέο έτος η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Απόλλωνα.

Ο Απόλλων Σμύρνης νίκησε με 3-2 την Δάφνη Αγίου Δημητρίου για την 13η αγωνιστική της Α’ ΕΣΠΑΑΑ.

Η ομάδα μας παρατάχτηκε ελλιπής καθώς για διάφορους λόγους τρείς σημαντικές απουσίες στέρησαν από τον Ανδρέα Γερονίκο την δυνατότητα να διαχειριστεί την σύνθεση.

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε ξεκούραστος και πήρε άνετα το 1ο σετ με 25-16 κόντρα στην Δάφνη Αγίου Δημητρίου.

Η φιλοξενούμενη ομάδα πίεσε στη συνέχεια και σε ένα σετ πολλών λαθών μπόρεσε να φτάσει στο νήμα με 30-32 ισοφαρίζοντας το παιχνίδι.

Οι «Κυανόλευκες» ανέκαμψαν και με αντεπίθεση προηγήθηκαν 2-1 με σκορ 25-20 και εκεί που όλοι περίμεναν ένα εύκολο τρίποντο, οι αντίπαλες μπόρεσαν να ανασυνταχθούν και να πιέσουν.

Οι «Κυανόλευκες» έσβησαν τις μηχανές και μοιραία το σετ πέρασε στη φιλοξενούμενη ομάδα με 14-25.

Η διαδικασία του τάι-μπρέικ ξεκίνησε στις δώδεκα και τέταρτο τα μεσάνυκτα και τελείωσε με τον Απόλλωνα να αντιδρά σωστά την ψυχολογία να επιστρέφει στην ομάδα και τον φωτεινό πίνακα να γράφει 15-10 υπέρ των γηπεδούχων. Μετά από μία αγχωτική νίκη στο παγωμένο κλειστό της Ριζούπολης λίγα ήταν τα αξιοσημείωτα που μας έμειναν. Το σημαντικότερο από αυτά όμως είναι η πρώτη επίσημη εμφάνιση της 16χρονης Ιωάννας Ξηρογιάννη που κέρδισε τις εντυπώσεις με την εξαιρετική της απόδοση.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 3-2 ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ(25-16, 30-32, 25-20, 14-25, 15-10)