Ελαφρά Ταξιαρχία

Αν θες να μάθεις τι συμβαίνει στη Ριζούπολη, είσαι στο σωστό σημείο!

Υδατοσφαίριση

Α1 Πόλο Ανδρών: Απόλλων Σμύρνης 9-7 ΑΕΚ

Με εξαιρετική εμφάνιση στην τελευταία περίοδο ο Απόλλωνας πήρε μια σημαντική νίκη!

Ο Απόλλων Σμύρνης νίκησε με 9-7 την ΑΕΚ για την 11η αγωνιστική της Α1 Πόλο Ανδρών.

Στην 1η περίοδο ο Γκουσάροφ με δύο γκολ έβαλε μπροστά με 2-0 τον Απόλλωνα, με το οκτάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 2-1 και το ημίχρονο στο 3-2, σ’ έναν αγώνα χωρίς καλό ρυθμό και με πολλούς χαμένους παραπάνω.

Στην 3η περίοδο η ΑΕΚ πέτυχε ένα αναπάντητο σερί τριών γκολ για να πάρει το προβάδισμα με 3-5 στα 2:16 για το φινάλε αυτής, με την… αφύπνιση του Απολλωνα να έρχεται από εκείνο το σημείο και έπειτα. Ο Σολανάκης στον παραπάνω μείωσε σε 4-5 στα 1:50, ενώ ο ίδιος παίκτης κέρδισε το πέναλτι που μετουσίωσε σε γκολ στα 7:15 για τη λήξη του αγώνα πλέον ο Γούνας ισοφαρίζοντας σε 5-5. Έκτοτε ο αρχηγός των «Κυανόλευκων» πήρε το… όπλο του. Απάντησε(6-6 στα 4:44) στο γκολ του Παπούκα(5-6 στα 6:18) αφού είχε προηγηθεί τεράστια επέμβαση του Στέφανου Γαλανόπουλου σε σουτ του Κριγιόστερακ σε διπλό παραπάνω. Στα 2:48 στην κόντρα έκανε το 7-6, ενώ στα 1:56 είδε τον συμπαίκτη του Γωνιωτάκη με πολύ ωραίο σουτ να δίνει αέρα δύο τερμάτων στον Απόλλωνα(8-6). Ο Βούκεβιτς μείωσε σε 8-7 στον παραπάνω στα β, για να σφραγίσει ο Γούνας τη νίκη στην επίθεση των «Κυανόλευκων» με το 5ο του γκολ στο ματς.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 9-7 ΑΕΚ(2-1, 3-2, 4-5, 9-7)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος, Τουρκομένης, Μόκκας, Γωνιωτάκης 1, Κίτσος, Γκουσάροφ 2, Χονδροκούκης, Βίσκοβιτς, Γούνας 5, Τσολακούδης, Σολανάκης 1, Καβουσανός, Κότσκαρ, Τσαβαλιάρης

ΑΕΚ(Δημήτρης Μάζης): Φλέγκας, Καζάζης 1, Παπούκας 1, Κριγιέστορακ, Βούκσεβιτς 3, Δίπλαρος, Μαυρωτάς, Τσαταλιός 1, Παπάκος, Στελλάτος 1, Αρ., Ηλιόπουλος, Σταμέλος, Κατσινούλας