SuperLeague: Ατρόμητος 4-1 Απόλλων Σμύρνης

Ο Απόλλωνας υπέστη βαριά ήττα στο Περιστέρι και βρίσκεται σε ελεύθερη πτώση, σε αντίθεση με τον Ατρόμητο που κερδίζει συνεχώς έδαφος στη μάχη της παραμονής.

Η ομάδα μας αντιμετώπισε τον Ατρόμητο στο Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της SuperLeague. Πριν το σφύριγμα της έναρξης, ο Απόλλων βρισκόταν έναν βαθμό μπροστά από τους σημερινούς αντιπάλους του. Αυτό, όμως, έμελλε να αλλάξει. Λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου, Ανδρέας Γιαννιώτης, έκανε ένα γέμισμα λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του, βρήκε έξοχα τον Σντριάν Σπιριντόνοβιτς στην αντίπαλη περιοχή, με τον ακραίο επιθετικό των Περιστεριωτών να σκάβει την μπάλα πάνω από τον Κωνσταντίνο Κότσαρη. Της έδωσε ωραία φάλτσα, εκείνη χτύπησε αρχικά στο δοκάρι και ύστερα κατέληξε στην εστία της ομάδας μας.

Οι ποδοσφαιριστές της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» δεν πρόλαβαν καλά καλά να κάνουν τη σέντρα και οι αντίπαλοί τους ανέκτησαν εκ νέου την κατοχή, συνεργάστηκαν μεταξύ τους και ο Χουάν Μουνίθ έβγαλε ωραία βαθιά μπαλιά στον Κουλούρη, με τον Κότσαρη να προλαβαίνει να βγει για να απομακρύνει τον κίνδυνο. Η πρώτη καλή φάση για τον Απόλλωνα ήρθε στο 14’. Η μπάλα στρώθηκε στον Μπρούνο Άλβες, έπειτα από μία στημένη φάση, αυτός σούταρε εκτός περιοχής και κρέμασε τον Γιαννιώτη, ωστόσο ήταν άτυχος και είδε το οριζόντιο δοκάρι να σταματάει την προσπάθειά του. Παρ’ όλα αυτά, ο Νίκος Ιωαννίδης πήρε το ριμπάουντ, κάνοντας ανάποδο ψαλιδάκι, το οποίο σταμάτησε με το χέρι ο αμυντικός του Ατρόμητου, Δημήτρης Χατζηισαΐας. Αν και η παράβαση αυτή διέφυγε αρχικά από τον Βούλγαρο διαιτητή της αναμέτρησης, εν τέλει είδε τη φάση στο ΒΑΡ και καταλόγισε πέναλτι υπέρ της ομάδας μας. Την εκτέλεσε ανέλαβε ο Άντονι Φατιόν, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο κέντρο της εστίας, νικώντας τον Γιαννιώτη από τα έντεκα βήματα και πετυχαίνοντας το γκολ της ισοφάρισης.

Στη συνέχεια του αγώνα, ο Ατρόμητος προσπάθησε να απειλήσει, κάτι που κατάφερε στο 21’, μετά από σέντρα του Ντάνι Καστεγιάνο και κεφαλιά του Ευθύμη Κουλούρη. Το σκορ παρέμενε ισόπαλο μέχρι λίγο πριν την ανάπαυλα, όταν οι παίκτες του «Αστεριού» συνδυάστηκαν μεταξύ τους, με την μπάλα να φτάνει στα πόδια του Μουνίθ. Σε αυτή τη φάση, ο Ισπανός έδειξε την κλάση του, επιχειρώντας ένα τεχνικό σουτ, το οποίο κατέληξε στο βάθος των διχτυών του Κότσαρη και διαμόρφωσε το 2-1 υπέρ των γηπεδούχων.

Οι συγκινήσεις του πρώτου ημιχρόνου δεν τελείωσαν εκεί, καθώς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Χάρης Χαρίσης δοκίμασε ένα μακρινό σουτ. Ο Κότσαρης εκτινάχθηκε και πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση, με την μπάλα να πηγαίνει πλάγια. Ο Κουλούρης σέντραρε προς την περιοχή, έχοντας σαν στόχο τον Σπιριντόνοβιτς, με τον τελευταίο να μην πιάνει καλή κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα άουτ. Πάντως, και ο Απόλλων έχασε ευκαιρία να σκοράρει λίγες στιγμές αργότερα, με τον Φαν Λα Πάρα να πατάει περιοχή, να σουτάρει και να στέλνει την μπάλα στην εξωτερική μεριά των διχτυών.

Οι παίκτες του Ατρόμητου πήγαν στα αποδυτήρια με ανεβασμένη ψυχολογία, κάτι που φάνηκε στην επανέναρξη του παιχνιδιού. Στο 47’ ο Σάλομον κέρδισε μία κόντρα, μοίρασε στον Κουλούρη κι αυτός με τη σειρά του στον Σπιριντόνοβιτς, ο οποίος «μπούκαρε» στα καρέ του Απόλλωνα και σούταρε, με τον Κότσαρη να του στερεί το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Ο Αντώνης Ντεντάκης, που πέρασε στον αγώνα στη θέση του Δήμου Μπαξεβανίδη στο ημίχρονο, ήταν αρκετά κινητικός και μάλιστα είχε και μία τελική προσπάθεια, στο 56’. Με δική του ατομική ενέργεια ήρθε από το δεξί άκρο της άμυνας πιο κεντρικά και εξαπέλυσε ένα μακρινό σουτ, το οποίο μπλόκαρε ο Γιαννιώτης. Λίγα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο τρίτο τους τέρμα μετά από αντεπίθεση, ωστόσο ο Κότσαρης έβγαλε το σουτ του Σταύρου Βασιλαντωνόπουλου σε κόρνερ.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τον Απόλλωνα, όταν ο Κουλούρης πήρε πέναλτι μετά από τράβηγμα του Χρήστου Λισγάρα. Σα να μην έφτανε αυτό, ο αρχηγός της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα για αυτή του την ενέργεια. Ο Κουλούρης μετουσίωσε το κερδισμένο του πέναλτι σε γκολ, κάνοντας το 3-1 στο 68’.

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 75’, μετά από ακόμα μία ωραία συνεργασία των ποδοσφαιριστών του Ατρόμητου, η οποία είχε τελικό αποδεκτή τον Κουλούρη. Ο διεθνής επιθετικός πλάσαρε και νίκησε τον Κότσαρη σε δεύτερο χρόνο, σημειώνοντας το πέμπτο του προσωπικό τέρμα στους τρεις τελευταίους αγώνες.

Το τελικό 4-1 έδωσε στον Ατρόμητο την ευκαιρία να βάλει από κάτω τον Απόλλωνα και να φτάσει τους 9 βαθμούς. Πέρα από τη συντριπτική ήττα, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» βρέθηκε και στον πάτο της βαθμολογίας του πρωταθλήματος, έχοντας συγκεντρώσει 7 βαθμούς και έχοντας μόλις μία νίκη, αυτή απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα. Τα πράγματα πρέπει να αλλάξουν σύντομα, καθώς υπάρχουν άλλα τρία παιχνίδια μέχρι τη διακοπή των Χριστουγέννων. Ύστερα, έπεται η μεταγραφική περίοδος, κατά την οποία κρίνεται απαραίτητη η ενίσχυση του ρόστερ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ(Γιώργος Παράσχος): Γιαννιώτης, Καστελάνο, Βασιλαντωνόπουλος, Μαυρομμάτης, Χατζηισαϊας(Παπαδόπουλος 80′), Στρούγγης, Σάλομον, Χαρίσης(Ντένιτς 80′), Σπιριντόνοβιτς(Πιζάνο 86′), Μουνίθ(Τομάς 80′), Κουλούρης(Τζαβίδας 86′)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Τζιανλούκα Φέστα): Κότσαρης, Μπαξεβανίδης(Ντεντάκης 46′), Τουτουαρίμα, Λισγάρας, Μπρούνο Άλβες, Φατιόν, Κάστρο, Σλίβκα, Παμλίδης(Ντάουντα 46′), Φαν λα Πάρα, Ιωαννίδης(Μαρτίνες 69′)