Νίκη με πεισιτική εμφάνιση για την ομάδα βόλεϊ γυναικών του Απόλλωνα, που ανέβηκε στην 5η θέση και στις θέσεις των πλέι-οφ!

Ο Απόλλων Σμύρνης νίκησε με 3-1 τον Πανελλήνιο για την 8η αγωνιστική της Α’ ΕΣΠΑΑΑ Γυναικών.

Το 1ο σετ βρήκε τον Πανελλήνιο να προηγείται με «βραχεία κεφαλή» εκμεταλλευόμενος τα πέντε χαμένα σερβίς των γηπεδούχων. Οι «Κυανόλευκες» αντέδρασαν, ισοφάρισαν σε 10-10 και στη συνέχεια ανέβασαν ρυθμούς, προηγήθηκαν με 12-11, 18-15 και 23-16 για να κερδίσουν το σετ με 25-17. Σημαντική η συμβολή της Σπυριδάκη στο φιλέ με πολλές τελειωμένες μπάλες καθώς και η αμυντική λειτουργία της ομάδας μας, αλλά και η σωστή οργάνωση απο την Χριστολιάκου παρά το πρόβλημα που αντιμετώπισε (έπαιξε ολο το παιχνίδι με δυνατούς πόνους στο στομάχι)
Το 2ο σετ βρήκε πάλι την φιλοξενούμενη ομάδα να προηγείται μέχρι το 13-13 που ο Απόλλωνας γύρισε στο παιχνίδι. Η συνέχεια έδειξε καταλυτική υπεροχή για τις γηπεδούχες που με ένα εκκωφαντικό σερί 10-2 υπερ τους, πήγαν το ματς στο γρήγορο 2-0 με σκορ 25-15.
Το 3ο σετ ήρθε με τις αμαζόνες του Απόλλωνα να νομίζουν οτι θα ξεκαθάριζαν γρήγορα το παιχνίδι, αλλά ο Πανελλήνιος έβγαλε δυνατή αντίδραση και εκμεταλλευόμενος τα λάθη των γηπεδούχων προηγήθηκε με 4-8, 9-13, 16-18 και 17-20. Η ομάδα του Ανδρέα Γερονίκου ανέκαμψε και έφτασε να ισοφαρίσει με 23-23 αλλά στη συνέχεια δύο επιπόλαια λάθη έδωσαν στη φιλοξενούμενη ομάδα το δικαίωμα να μειώσει σε 2-1 με σκορ 23-25.
Με τον Απόλλωνα αποφασισμένο να μη παραδώσει επιπλέον έδαφος στη φιλοξενούμενη ομάδα ξεκίνησε το 4ο σετ. Οι μπλέ δέχθηκαν πίεση και το ματς ανέβαινε πόντο πόντο(6-6, 8-8, 11-11 και 15-14) Εκεί η σωστή αμυντική λειτουργία που συνδυάστηκε με την είσοδο στο παιχνίδι της Ζαριφούλας Μήτση στη θέση του λίμπερο, έδωσε την ώθηση στις γηπεδούχες για να κλειδώσουν τη νίκη. Ο φωτεινός πινακας έγραψε 18-15 και 20-16 για τα κορίτσια του Απόλλωνα και στη συνέχεια ενας άσσος στο σερβις απο τη Σπυριδάκη, δύο πολύ καλά τελειώματα της Κονοπάτσκα απο το κέντρο, ένα εξαιρετικό μπλοκ απο την Μπλέκα(για ένα ακομα παιχνίδι ήταν εξαιρετική) και πολλή αποφασιστικότητα από όλα τα κορίτσια, έδωσαν τη νίκη στην ομάδα μας με σκορ 25-18.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 3-1 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ(25-17, 25-15, 23-25, 25-18)