SuperLeague: Παναιτωλικός 1-0 Απόλλων Σμύρνης

Το όμορφο γκολ του Φλόρες διαχώρισε τις δύο ομάδες. Έπεσε στην τελευταία θέση ο Απόλλωνας.

Ο Παναιτωλικός νίκησε με 1-0 τον Απόλλων Σμύρνης για την 10η αγωνιστική της SuperLeague.

Στο πρώτο ημίχρονο είδαμε ένα ντέρμπι, με πολλές «μονομαχίες» και ιδιαίτερη προσοχή στην άμυνα. Ο Απόλλωνας έδειξε διατεθειμένος να… περιμένει στον Παναιτωλικό, που κρατούσε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια του και μάλιστα ήταν εκείνος που στο 7o λεπτό βρέθηκε πρώτος κοντά στο γκολ. Πιο συγκεκριμένα ο Αποστολάκης βρήκε τον Μπαρμπόσα μέσα στην περιοχή, εκείνος την κατάλληλη στιγμή «έκοψε» για τον Καρέλη που από πλεονεκτική θέση πλάσαρε ψηλά άουτ. Στο 18ο λεπτό ο Τσιλούλης που ήταν αρκετά δραστήριος απέφυγε εξαιρετικά τον Ντουάρτε, έκανε την παράλληλη αλλά ο Φατιόν δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας. Λίγο αργότερα, στο 40ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν μετά την εκτέλεση του Μαρτίνες, όμως δεν διώξανε σωστά και ο πεσμένος Φατιόν έστρωσε στον Παμλίδη που από θέση λίγο δεξιά και απέναντι στον Μελίσσα έκανε το σουτ, όμως η μπάλα «έγλυψε» το δεξί κάθετο δοκάρι και πέρασε άουτ. Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου ήταν η σειρά του Ιωαννίδη να «φλερτάρει» με το γκολ όταν σε τρανζίσιον και παράλληλη του Τσιλούλη πλάσαρε άουτ μέσα από τα αντίπαλα καρέ στην κίνηση και η λήξη του πρώτου μισού βρήκε τον Απόλλωνα να έχει βρεθεί περισσότερες φορές κοντά στο γκολ.

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε και στο πρώτο του πεντάλεπτο μπορεί και να έγιναν πάνω από 15 λάθη, κυρίως από την πλευρά των γηπεδούχων. Που έδειχναν να έχουν μπει… υπνωτισμένοι. Οι φιλοξενούμενοι δεν το εκμεταλλεύτηκαν, αλλά κάπου εκεί τα «Καναρίνια» σα να… πετάχτηκαν από λήθαργο. Μετά το 50ο λεπτό πάτησαν γκάζι, ο Ντουάρτε έπαιρνε πολλές πρωτοβουλίες και στο 54ο λεπτό «άγγιξαν» το 1-0. Μετά από ατομική ενέργεια και παράλληλη του Ντουάρτε ο Μπαρμπόσα βρέθηκε φάτσα με τον Κότσαρη, αλλά ο γκολκίπερ του Απόλλωνα τον «νίκησε» στο μεταξύ τους τετ-α-τετ. Ο Παναιτωλικός έμενε ψηλά και στο 66ο λεπτό βρήκε το γκολ. Ο Μόρσεϊ πήγε από τα δεξιά, ο Μπρούνο Αλβες απομάκρυνε την παράλληλή σέντρα του και η μπάλα στρώθηκε στον Φλόρες που με ενά φοβερό βολέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Απόλλωνας έμεινε με δέκα παίχτες λόγω απευθείας κόκκινης του Μπαξεβανίδη.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ(Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Αποστολάκης(Μπακαδήμας 90′), Κορνέλιους, Μαλής, Χουχούμης, Φλόρες, Μόρσεϊ, Αντούνες, Ντουάρτε, Μπαρμπόσα(Λούι 81′), Καρέλης(Μεντόσα 81′)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Τζιανλούκα Φέστα): Κότσαρης, Ντεντάκης, Κάστρο, Μπρούνο Άλβες, Τουτουαρίμα(Ματέι 52′), Φατιόν(Ντάουντα 81′), Μπαξεβανίδης, Τσιλούλης(Φαν Λα Πάρα 81′), Μαρτίνες(Σλίβκα 59′), Παμλίδης, Ιωαννίδης