Α1 Πόλο Ανδρών: Απόλλων Σμύρνης 9-6 ΑΟΠ Φαλήρου

Καθάρισε στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε την νίκη ο Απόλλωνας!

Ο Απόλλων Σμύρνης νίκησε με 9-6 τον ΑΟΠ Φαλήρου για την 7η αγωνιστική της Α1 Πόλο Ανδρών.

Η… αμφίβια «Ελαφρά Ταξιαρχία» στο πρώτο μέρος συνάντησε αντίσταση από το αξιόμαχο Παλαιό Φάληρο και τελικώς «καθάρισε» την κατάκτηση των τριών βαθμών στο δεύτερο, παίζοντας τη γνωστή εξαιρετική της άμυνα κι έχοντας σε πλήρη ετοιμότητα, όποτε χρειάστηκε, τον Στέφανο Γαλανόπουλο.

Στην 1η περίοδο αν και ο Απόλλωνας προηγήθηκε νωρίς με τον Βίσκοβιτς δέχτηκε δύο γκολ στη συνέχεια από Τζώρτζη και Φρέιτας(1-2) με τον Γαρδίκα να ισοφαρίζει στα 0:44 στο 2-2 της 1ης περιόδου.

Στη δεύτερη o Χονδροκούκης περιόδο έδωσε το προβάδισμα με 3-2 και ο Σολανάκης με 4-3, αλλά οι φιλοξενούμενοι απαντούσαν, με τον Βίσκοβιτς να βάζει εκ νέου μπροστά τους «Κυανόλευκους» με 5-4 με ωραίο γκολ στο τελευταίο δευτερόλεπτο του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Σολανάκης και Γούνας διαμόρφωσαν το 7-4(3:31), με τον τελευταίο να «γράφει» και το 8-5 της 3ης περιόδου στα 1:56.

Στο 4ο οκτάλεπτο ο Απόλλωνας συνέχισε να αποδίδει εξαιρετικά στην άμυνα παρά το γκολ που δέχτηκε από τον Φρέιτας(8-6) με τον αρχηγό Αλέξανδρο Γούνα να σημειώνει στα 4:12 το 9-6, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 9-6 ΑΟΠ ΦΑΛΗΡΟΥ(2-2, 5-4, 8-5, 9-6)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος, Γαρδίκας 1, Μόκκας, Τουρκομένης, Κότσκαρ, Γκουσάροφ, Χονδροκούκης 1, Βίσκοβιτς 2, Γούνας 3, Τσολακούδης, Σολανάκης 2, Δραγώνας, Τουρκομένης

ΑΟΠ Φαλήρου(Δημήτρης Κραβαρίτης): Χαϊδόπουλος, Τζώρτζης 1, Σεΐν 1, Καλής, Κλήμος, Καραβιώτης, Παπαδόπουλος, Ντε Φρέιτας 3, Χαλυβόπουλος, Λιαπάκης, Τσαχειλίδης 1, Τσαγκάρης, Μητράκης, Κοντονής, Κουρμελές