Μεγάλη νίκη για την ομάδα βόλλεϊ γυναικών του Απόλλωνα.

Ο Απόλλων Σμύρνης νίκησε με 3-1 τον Αναγυρούς Βάρης για την 6η αγωνιστική της Α’ ΕΣΠΑΑΑ γυναικών.

Η ομάδα μας ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και πίεσε τον αντίπαλο με πολύ καλό σερβις πετυχαίνοντας να εξουδετερώσει την υποδοχή του.
Οι «Κυανόλευκες» ξεκίνησαν με λάθη το παιχνίδι δίνοντας το δικαίωμα στις φιλοξενούμενες να προηγηθούν 2-6, 11-12 και 16-18. Όμως οι παίκτριες του Ανδρέα Γερονίκου αντέδρασαν και ισοφάρισαν 20-20, προηγήθηκαν 23-21 και πήραν το προβάδισμα με 25-22 χάρις στην εξαιρετική Κλαούντια Κονοπάτσκα, την μαχητική Σοφία Μπλέκα και την αποκάλυψη στη θέση του λίμπερο την 16χρονη Εύα Ντέτσικα.

Ιδια γεύση και στο δεύτερο σετ με τις φιλοξενούμενες να πιέζουν και να προηγούνται 3-6, 11-15 και 15-18. Αντίδραση από τον Απόλλωνα αλλά το σετ έδειχνε οτι θα το έπαιρνε η ομάδα από την Βάρη καθώς η αντίπαλη ομάδα έφτασε στο 21-24. Με μεγάλα αποθέματα δύναμης ο Απόλλωνας ισοφάρισε σε 24-24 και μάλιστα προηγήθηκε με 25-24 αλλά έχασαν την ευκαιρία να κλειδώσουν το παιχνίδι καθώς με τρία συνεχόμενα λάθη έδωσαν το σετ στην αντίπαλη ομάδα με 25-27.
Στο τρίτο σετ η γρήγορη αντίδραση της ομάδας μας την έφερε σε ξεκάθαρη θέση ισχύος με τα κορίτσια του Απόλλωνα να προηγούνται 6-3, 12-3 και 19-6. Στο σημείο αυτό ένας τραυματισμός στην ομάδα του αντιπάλου έριξε ακόμη περισσότερο την ψυχολογία του και οι μπλε πήραν το προβάδισμα με 25-10 και 2-1 στα σετ.

Ιδιο περίπου ήταν το σκηνικό και στο τέταρτο σετ με τον Απόλλωνα να προηγείται στο μεγαλύτερο διάστημα του (2-0, 4-6, 11-12, 16-14, 18-14, 20-15, 23-16) και να τελειώνει το παιχνίδι με ένα καθαρό τρίποντο ψυχολογίας με 25-16 και 3-1 στα σετ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Ανδρέας Γερονίκος): Βλαβιανού, Χριστολιάκου, Μπλέκα, Κονοπάτσκα, Σπυριδάκη, Οικονόμου, Μήτση, Ντέτσικα, Σδραβοπούλου, Πισσάρη, Πλακιά, Παπαδοπούλου, Πλουμιστού

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 3-1 ΑΝΑΓΥΡΟΥΣ ΒΑΡΗΣ(25-22, 25-27, 25-10, 25-16)

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:
Δάφνη Αγίου Δημητρίου 1-3 ΑΟ Καρέα
Δεξαμενή Μεταμόρφωσης 3-1 ΟΠΕ Χαλκίδας
ΕΣ Νέας Μάκρης 3-2 ΓΣ Κερατέας
Απόλλων Σμύρνης 3-1 Αναγυρούς Βάρης
ΓΣ Γλυκών Νερών 3-0 ΑΟ Παλλήνη
ΑΟ Αγίου Στεφάνου 3-0 Πανελλήνιος

Η βαθμολογία:
1. Δεξαμενή Μεταμόρφωσης 14*
2. ΟΠΕ Χαλκίδας 14
3. Αγίου Στεφάνου 14
4. ΓΣ Γλυκών Νερών 12
5. ΕΣ Νέας Μάκρης 11*
6. Απόλλων Σμύρνης 9
7. Αναγυρούς Βάρης 9
8. ΑΟ Θρακομακεδόνων 7*
9. Πανελλήνιος 5*
10. ΑΟ Καρέα 5
11. ΑΟ Παλλήνη 4*
12. Δάφνη Αγίου Δημήτρίου 3*
13. ΓΣ Κερατέας 1

*Ματς λιγότερο

Άνοδος
Πλέι-οφ
Υποβιβασμός