Σπουδαία ισοπαλία για τον Απόλλωνα κόντρα στην ΑΕΚ!

Ισοπαλία με 2-2 ανάμεσα σε Απόλλων Σμύρνης και ΑΕΚ για την 9η αγωνιστική της SuperLeague.

Οι «Κιτρινόμαυροι» από το ξεκίνημα πήραν την μπάλα στα πόδια τους και ο αντίπαλος έμεινε πίσω με διπλή ζώνη άμυνας. Η πρώτη απειλή ήρθε στο 6ο λεπτό με ψαλιδάκι του Αραούχο, αλλά ο Κότσαρης μπλόκαρε. Τρία λεπτά αργότερα ο Μάνταλος με ωραία ατομική ενέργεια απείλησε, αλλά ο πορτιέρε του Απόλλωνα ήταν σταθερός στη γωνία του. Στην τρίτη και φαρμακερή όμως ήρθε το 0-1 από τον Λιβάι Γκαρσία. Στο 19ο λεπτό ο Παμλίδης έπιασε την κεφαλιά, ο Στάνκοβιτς δεν κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα με την πρώτη απόπειρα, το έκανε με τη δεύτερη αλλά έχασε την μπάλα με επιθετικό φάουλ απο τον Τσιλούλη. Η φάση εξετάστηκε από το VAR και συμφώνησε με την απόφαση του διαιτητή. Ένα λεπτό μετά ο Τσούμπερ εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ που κέρδισε η ΑΕΚ σε καλή θέση, ο Κότσαρης ήλεγχε πλήρως τη φάση και απομάκρυνε σε κόρνερ. Και συνέχιζε να πιέσει η «Ένωση». Στο επομενο λεπτό νέα εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου, ο Λε Ταλέκ αφύλαχτος στο δεύτερο δοκάρι έπιασε την κεφαλιά και αυτή πέρασε άουτ. Ακολούθησε ένα άστοχο σουτ του Τζαβέλλα, αλλά η ΑΕΚ έδειχνε διατεθειμένη να σκοράρει άμεσα και άλλο γκολ για να ηρεμήσει. Απέναντι της είχε μία ομάδα που δεν μπορούσε να αντιδράσει. Ο Απόλλωνας έχασε με τραυματισμό τον Ντομίνγκες, στο 32ο λεπτό με τον Κάστρο να γυρίζει στόπερ και τον Ντεντάκη να μπαίνει ως δεξί μπακ. Στο 38ο λεπτό η ΑΕΚ άγγιξε το γκολ με υπέροχη ενέργεια του Τσούμπερ, που απέφυγε τον Μπρούνο Άλβες με υπέροχη ντρίμπλα και έκανε το σουτ, με τον Κότσαρη να παραχωρεί κόρνερ. Και εκεί που η ΑΕΚ έψαχνε το δεύτερο γκολ, είδε όμως τον Απόλλωνα να την ισοφαρίζει.. Στο 41ο λεπτό ο Μαρτίνες έκανε γλυκιά σέντρα από τα αριστερά, ο Ιωαννίδης πήδηξε πιο ψηλά από τον Τζαβέλλα και με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή, την έστειλε στα δίχτυα. Αμέσως μετά το 1-1 ο Τζαβέλλας απείλησε με μακρινό σουτ, αλλά το ημίχρονο έληξε 1-1 με την «Ένωση» σοκαρισμένη από το γκολ.

Ο Απόλλωνας μπήκε με περισσότερο θάρρος στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά η ΑΕΚ άγγιξε το γκολ στο 56ο λεπτό με την κεφαλιά του Αντρέ Σιμόες από το κόρνερ του Μάνταλου. Εξι λεπτά μετά ήρθε το γκολ για τον Απόλλωνα. Οι παίκτες του Απόλλωνα έφυγαν στην αντεπίθεση με τον Παμλίδη, μετά από ωραία μπαλιά του Φατιόν, ο Ρότα με τον Βράνιες τον έκλεισαν, αλλά η μπάλα έφτασε στον Τσιλούλη. Αυτός έκανε το σουτ με τον Στάνκοβιτς να τον σταματά. Ο Παμλίδης πήρε το ριμπάουντ και με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα για το 2-1, το οποίο επιβεβαιώθηκε και με το VAR. Το 2-2 ήρθε στο 80ο λεπτό σέντρα του Άμραμπατ από τα δεξιά, ο Αραούχο έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι και στο βάθος της εστίας του Κότσαρη. Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΚ άγγιξε το 2-3. Ο Τζαβέλλας εκτέλεσε αριστοτεχνικά το φάουλ που κέρδισε η ΑΕΚ, ωστόσο ο Κότσαρης πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή επέμβαση παραχωρώντας κόρνερ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Τζιανλούκα Φέστα): Κότσαρης, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες(Ντεντάκης 32′), Μπρούνο Αλβες, Τουτουαρίμα, Φατιόν, Κάστρο, Τσιλούλης, Μαρτίνες(Ματέι 81′), Παμλίδης(Παπαγεωργίου 89′), Ιωαννίδης(Φαν Λα Πάρα 89′)

ΑΕΚ(Αργύρης Γιαννίκης): Στάνκοβιτς, Ρότα(Μισελέν 84′), Βράνιες, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι(Χατζισαφί 72′), Λε Ταλέκ(Ανσαριφάρντ 65′), Αντρέ Σιμόες(Σιμάνσκι 84′), Λιβάι Γκαρσία(Αμραμπατ 72′), Μάνταλος, Τσούμπερ, Αραούχο