Ήττα με 4-1 για τον Απόλλωνα κόντρα στον ΠΑΟΚ, με το σκορ να αδικεί την εμφάνιση της «Ελαφράς Ταξιαρχίας». Αρκετά παράπονα για την διαιτησία από την πλευρά του Απόλλωνα.

Ο Απόλλων Σμύρνης ηττήθηκε με 4-1 από τον ΠΑΟΚ για την 8η αγωνιστική της SuperLeague.

Η πρώτη επιθετική προσπάθεια και τελική του ΠΑΟΚ κατέληξε σε γκολ, με τον Τέιλορ να κερδίζει το πέναλτι από τον Τουτουαρίμα και τον Σβαμπ να στέλνει μόλις στο 5ο λεπτό την μπάλα στα δίχτυα του Κότσαρη για το 1-0. Στο 14ο λεπτό ο Μαρτίνες έκανε την σέντρα οι αμυντικοί του «Δικεφάλου», πιο συγκεκριμένα ο Τέιλορ, πετούσαν αετό. Ο Παμλίδης δεν είπε «όχι» στο δώρο του Βραζιλιάνου αμυντικού, και ισοφάρισε σε 1-1.

Με μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με τον Κότσαρη να κάνει κακή έξοδο και τον Σφιντέρφσκι να παίρνει την κεφαλιά αλλά ο οπισθοχωρημένος Ιωαννίδης έδιωξε την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή, ενώ λίγο αργότερα ο Ελ Καντουρί σκόραρε από κοντά αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε μετά από εξέταση της φάσης στο VAR καθώς ο Μαροκινός ήταν εκτεθειμένος. Ο Απόλλωνας στάθηκε άτυχος όταν ο Κότσαρης σε έξοδό του βρήκε τον Λισγάρα, ο οποίος αποχώρησε με πρόβλημα στα πλευρά(και πήγε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο). Ο Ντεντάκης μπήκε στη θέση του και πέρασε σε θέση στόπερ. Στο 66ο λεπτό ο Σφιντέρφσκι εκμεταλλεύτηκε τον χώρο που του άφησε ο Ντεντάκης και με ωραίο διαγώνιο σουτ νίκησε τον Κότσαρη, για να έρθει στο 72ο λεπτό ο Μιχαηλίδης, τον οποίο έχασε ο Φατιόν, και να εκτελέσει με κεφαλιά τον Κότσαρης για το 3-1. Ο Απόλλωνας φώναξε για πέναλτι στο πρώτο από τα επτά λεπτά των καθυστερήσεων σε χέρι του Αουγκούστο σε σέντρα του Σαχλί, με τον διαιτητή να μην δίνει κάτι. Και δύο λεπτά αργότερα, ο Άκπομ έπεσε στην περιοχή, επιδιώκοντας την επαφή με τον Μπαξεβανίδη, με τον Αουγκούστο να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να διαμορφώνει το τελικό 4-1.

ΠΑΟΚ(Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια(Ροντρίγκο 73′), Σβαμπ(Κούρτιτς 73′), Ελ Καντουρί(Μουργκ 77′), Ντάγκλας Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ(Κωνσταντέλιας 84′), Σφιντέρφσκι(Άκπομ 77′)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Τζιανλούκα Φέστα): Κότσαρης, Μπαξεβανίδης, Τουτουαρίμα, Λισγάρας(Ντεντάκης 62′), Ντομίνγκες, Φατιόν, Κάστρο, Μαρτίνες(Ματέι 62′), Τσιλούλης(Σαχλί 85′), Παμλίδης(Φαν Λα Πάρα 77′) , Ιωαννίδης(Ντάουντα 85′)