Πρώτη ήττα με τον Τζιανλούκα Φέστα στον πάγκο για τον Απόλλωνα που ηττήθηκε με 0-1 από τον Αστέρα Τρίπολης.

Ο Απόλλων Σμύρνης ηττήθηκε με 0-1 από τον Αστέρα Τρίπολης για την 6η αγωνιστική της SuperLeague.

Οι Αρκάδες ξεκίνησαν καλύτερα το ματς. Με τον Σίτο από τα αριστερά τους έδειχναν πιο δραστήριοι και στο 10λεπτο είχαν ήδη πέντε γεμίσματα ή παράλληλες από τα άκρα. Σε μια εξ’ αυτών, στο 3ο λεπτό, βρέθηκαν πολύ κοντά στο γκολ όταν ο Κρέσπι πήρε μια κεφλιά αλλά ο Μπρούνο Αλβες έδιωξε πάνω στη γραμμή και αποσόβησε τον κίνδυνο. Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάζονταν πιο απειλητικοί, ο Σόνι έπαιζε με πλάτη ανάμεσα στις αντίπαλες γραμμές και δημιουργούσε προβλήματα, αλλά μετά το 20λεπττο και οι γηπεδούχοι άρχισαν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στα αντίπαλα καρέ. Από τη δική τους αριστερή πλευρά κυρίως με τον Σλίβκα, αλλά και τον Τουτουαρίμα, ξεκίνησαν να βάζουν «δύσκολα» στην άμυνα του Αστέρα και μάλιστα στο 21ο λεπτό «άγγιξαν» το γκολ. Τότε ο Αλβες εκτέλεσε από καλή θέση το φάουλ,αλλά η μπάλα αποκρούστηκε από το οριζόντιο δοκάρι του Τσιφτσή, ενώ ο Φατιόν που πήρε το «ριμπάουντ» σούταρε λίγο άουτ.

Με το «καλημέρα» στο δεύτερο μισό ο Σόνι έκανε, ύστερα από ώρα, αισθητή, την παρουσία του στα αντίπαλα καρέ όταν στο 48ο λεπτό απείλησε με ωραία ατομική ενέργεια και σουτ που έδιωξε ο Κότσαρης σε κόρνερ. Ο Κρέσπι το εκτέλεσε και ο Μπαράλες με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Από εκείνο το σημείο και μετά η αναμέτρηση απέκτησε μία «άγρια ομορφιά». Πολλές φορές πήγε στη «δύναμη», ενώ σταδιακά οι του Αστέρα άρχισαν να χρησιμοποιούν τον όρο «διαχείριση». Με την πάροδο του χρόνου έδωσαν την κατοχή στον Απόλλωνα και «έψαχναν» την κόντρα (απείλησαν στο 58ο λεπτό με τον Σόνι σε φάση τρανζίσιον), ενώ η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ναι μεν κρατούσε μπάλα αλλά δεν έφτιαχνε «καθαρές» φάσεις. Στον Απόλλωνα διαμαρτύρονται για ένα σκληρό τάκλιν με τα δύο πόδια του Καστάνιο στο 54ο λεπτό για κόκκινη κάρτα, με τον διαιτητή να τιμώρησε τον παίχτη με κίτρινη.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Τζιανλούκα Φέστα): Κότσαρης, Μπαξεβανίδης(Λισγάρας 82′), Τουτουαρίμα, Ντομίνγκες, Μπρούνο Αλβες, Φατιόν, Σλίβκα, Kάστρο(Ματέι 82′), Μαρτίνεζ(Σάχλι 58′), Φαν Λα Πάρα(Τσιλούλης 63′), Ιωαννίδης(Ντάουντα 63′)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ(Μιλάν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Αλβάρεθ, Σανταφέ(Ιγκλέσιας 82′), Κάστανιο, Βαλιέντε, Μουνάφο, Σίτο(Ριέρα 70′), Κρέσπι(Τασουλής 90′), Μπαράλες, Σόνι(Καπίγια 70′,Αλί Μπαμπά 82′)