Δεν άντεξε την υπεροχή του Ολυμπιακού ο Απόλλωνας και γνώρισε την ήττα με 4-1.

Ο Απόλλωνας ηττήθηκε με 4-1 από τον Ολυμπιακό για την 3η αγωνιστική της SuperLeague.

Στο 8ο λεπτό ο Μασούρας από κοντά έκανε το 1-0 μετά από σουτ του Αγκιμπού Καμαρά που απόκρουσε ο Κότσαρης. Στο 10ο λεπτό ο Ονιεκούρου είχε προβολή που αποκρούστηκε δύσκολα μετά από μπαλιά του Μπουχαλάκη. Στο 12ο λεπτό ο Μπρούνο Άλβες βρήκε την μπάλα στην περιοχή του Ολυμπιακού μετά από κόρνερ αλλά ο Βατσλίκ μπλόκαρε. Στη συνέχεια του α’ μέρους ο Ολυμπιακός έβγαλε και άλλες φάσεις με σουτ του Αγκιμπού Καμαρά, Ονιεκούρου και Μασούρα, ωστόσο δεύτερο γκολ δεν βρήκε ενώ φάνηκε να ζητάει πέναλτι για χέρι μες στην περιοχή, όπου μετά τη συνδρομή και του VAR δεν δόθηκε παράβαση σε βάρος του Απόλλωνα.

Το β’ μέρος είχε ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον Τικίνιο με δύο γκολ. Στο 47ο λεπτό μετά από κόρνερ του Κούντε έκανε με κεφαλιά το 2-0. Ο Ολυμπιακός πίεσε ξανά και βρήκε και 3ο γκολ στο 72ο λεπτό. Φάουλ του Κούντε που αποκρούστηκε προσωρινά αλλά ο Τικίνιο πήρε τη μπάλα, έκανε εξαιρετική ντρίμπλα και με σουτάρα αρχικά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα. Ο Απόλλωνας κατάφερε να μειώσει στο 79ο λεπτό. Η μπάλα έμεινε στην περιοχή του Ολυμπιακού και ο Μπα έδιωξε άτσαλα, μετά από σουτ του Ντομίνγκες, πάνω στον Βατσλίκ, ο Τσέχος μπόρεσε και την έβγαλε όμως ο Ντάουντα πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έκανε το 3-1. Στο 87ο λεπτό ήταν η σειρά του Βρουσάι να βάλει ένα ωραίο γκολ με δυνατό σουτ μετά από σόλο και πάσα Καρμπόβνικ ενώ ένα λεπτό μετά ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ του Απόλλωνα με τον Παμλίδη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ(Πέδρο Μάρτινς): Βατσλίκ, Μπουχαλάκης(Σουρλής 76′), Ονιεκούρου(Βρουσάι 76′), Κούντε, Ανδρούτσος, Μασούρας(Ρόνι Λόπες 67′), Α. Καμαρά, Μπα, Τικίνιο, Ρέαμπτσιουκ(Καρμπόβνικ 67′), Σισέ(Παπαδόπουλος 76′)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Γιάννης Πετράκης): Κότσαρης, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης(Ντεντάκης 67′), Ματέι(Σαχλί 82′), Ιωαννίδης(Ντάουντα 57′), Σλίβκα, Τουτουαρίμα(Βιτλής 67′), Κάστρο, Μπρούνο Άλβες, Τσιλούλης(Παμλίδης 57′), Φαν Λα Πάρα.