Απογοητευτική η εικόνα του Απόλλωνα που γνώρισε την ήττα από τον Βόλο.

Ήττα με 1-3 για τον Απόλλωνα από τον Βόλο για την 2η αγωνιστική της SuperLeague.

Ο Βόλος, όπως και στη πρεμιέρα, μπαίνει από νωρίς σε θέση οδηγού στο ματς, ανοίγοντας στο σκορ μόλις στο 4ο λεπτό του αγώνα. Εξαιρετική κίνηση απέναντι στον Σλίβκα και τελείωμα του Φερνάντες εκτός περιοχής και το 0-1 είναι γεγονός. Οι γηπεδούχοι συνέρχονται σιγά – σιγά από το γρήγορο γκολ των Θεσσαλών, προσπαθούν να επαναφέρουν τις ισοροπίες στο σκορ, αλλά σπαταλούν τις δύο ευκαιρίες που δημιουργούν, αρχικά στο 14ο λεπτό με τον Ντάουντα που βγήκε στην πλάτη της άμυνας να μην μπορεί να νικήσει τον Κλέιμαν και έξι λεπτά αργότερα, όταν το σουτ του Σαχλί από το ύψος του πέναλτι να έχει μεν κατεύθυνση προς την εστία, αλλά να μην φτάνει ποτέ, αφού η μπάλα κόντραρε σε ποδοσφαιριστή των «Κυανέρυθρων». Aκόμα μια ωραία ανάπτυξη των γηπεδούχων στο 27ο λεπτό με τον Ντάουντα σε ρόλο εξτρέμ να σεντράρει, αλλά η κεφαλιά του Σλίβκα να μην βρίσκει στόχο και να περνάει άουτ.

De javu στο δεύτερο ημίχρονο. Ίδιο σκηνικό, διαφορετική πρωταγωνιστές. Ο Βόλος σκοράρει ακριβώς στο ίδιο λεπτό (49ο λεπτό) στην επανάληψη, με κεφαλιά του Φαν Βερτ. Ο δείκτης του σκορ αρχίζει να ανεβαίνει κι άλλο, όταν στο 63ο λεπτό ο Μπαρτόλο κάνει πλάκα την άμυνα του Απόλλωνα και σκοράρει για το 0-3, ένα γκολ που πήρε ο Απόλλωνας πίσω στην αμέσως επόμενη φάση(65ο λεπτό), με κεφαλιά του Ιωαννίδη μετά από σέντρα του Τσιλούλη. Όποιος ενθουσιασμός υπήρξε από πλευράς γηπεδούχων, μετά την μείωση του σκορ «έσβησε» γρήγορα και το 1-3 δεν άλλαξε μέχρι την λήξη.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Γιάννης Πετράκης): Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Τουτουαρίμα(Μπαξεβανίδης 46′), Άλβες, Λισγάρας, Σλίβκα, Κάστρο, Παπαγεωργίου(Ματέι 60′), Παμλίδης(Φαν Λα Πάρα 53′), Σαχλί(Τσιλούλης 53′), Ντάουντα(Ιωαννίδης 53′)

ΝΠΣ Βόλος(Γκιγιέρμο Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Ρομέρο, Φεράρι, Γκρίλο, Πουρίτα, Τσοκάνης, Ροσέρο(Βοϊτκόφσκι 86′), Ρεγκατέν, Φερνάντες(Νίνης 64′), Μπαρτόλο(Μπάρος 74′), Φαν Βερτ.