Φιλικό: Αστέρας Τρίπολης 4-0 Απόλλων Σμύρνης

Φιλική τεσσάρα για τον Απόλλωνα από τον Αστέρα Τρίπολης.

Ο Απόλλωνας ηττήθηκε σε φιλική αναμέτρηση με 4-0 από τον Αστέρα Τρίπολης.

Οι Αρκάδες μπήκαν πιο ορεξάτοι, κρατούσαν μπάλα και άνοιξαν το σκορ στο 15ο λεπτό με τον Ρετζίς, ο οποίος σούταρε εύστοχα στην κίνηση ύστερα από όμορφη σέντρα του Αλβαρες. Οι γηπεδούχοι κέρδιζαν αρκετές στατικές μπάλες γύρω από τα καρέ του Βέρχουλστ, ο Απόλλωνας έβγαλε μία «υποψία» φάσης με τον Παμλίδη που θέλησε να βγει στην πλάτη της άμυνάς τους αλλά στο 30ο λεπτό ο Αστέρας διπλασίασε το προβάδισμά με τον Ριέρα, ύστερα από κλέψιμο του Μπενίτο και πρώτη πάσα του Ρετζίς. Αμέσως μετά μάλιστα ο Αστέρας «φλέρταρε» και με τρίτο γκολ σε τελική του Ριέρα που «έγλειψε» το δοκάρι, ενώ λίγο πριν την ανάπαυλα η «Ελαφρά Ταξιαρχία» απώλεσε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει όταν ο Παμλίδης θέλησε να βρει τον Τσιλούλη αλλά ο Σγουρής αντέδρασε σωστά.

Με το «καλημέρα» στο 50ο λεπτό ο Μπαράλες, με κεφαλιά, «έγραψε» το 3-0, ενώ με την πάροδο του χρόνου ο ρυθμός έπεσε. Οι, εκατέρωθεν, αλλαγές, σε συνάρτηση με τις ακραίες καιρικές συνθήκες λόγω της ζέστης που επικρατούσε και φυσικά το γεγονός πως ακόμη τα πόδια είναι «βαριά» από την προετοιμασία «κατέβασαν» το τέμπο της αναμέτρησης. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι βρήκαν και τέταρτο γκολ με τον Σόνι στο 69ο λεπτό όταν σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Ράιλι, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Απόλλωνα. Ο οποίος λίγο πριν το τέλος, στο 84ο λεπτό, είχε δοκάρι με τον Ιωαννίδη.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ(Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής(Σγουρής 34′,Παπαδόπουλος 56′), Καρμόνα(Ντάικο 34′,Γκαρσία 46′), Χριστόπουλος(Ατιένθα 46′), Καστάνιο(Αντζουλάς 46′), Άλβαρες(Τασούλης 46′), Βαλιέντε(Ιγκλέσιας 46′), Κανελλόπουλος(Σανταφέ 46′), Κρέσπι(Σίτο 46′,Μιχόπουλος 82′), Ριέρα(Αλί Μπαμπά 46′) , Τιλίκα(Σονί 46′), Μπενίτο(Μπαράλες 46′)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Γιάννης Πετράκης): Βέρχουλστ(Κότσαρης 76′), Ντεντάκης, Τουτουαρίμα(Βιτλής 62′), Ράιλι, Ντομίνγκες(Λισγάρας 46′), Κάστρο, Κραγιόπουλος, Ρώσση(Φατιόν 46′), Τσιλούλης(Μπαξεβανίδης 46′), Παμλίδης(Παπαγεωργίου 46′,Γκούφας 87′), Ντάουντα(Ιωαννίδης 46′)