Ελαφρά Ταξιαρχία

Αν θες να μάθεις τι συμβαίνει στη Ριζούπολη, είσαι στο σωστό σημείο!

Ποδόσφαιρο

Φιλικό: ΠΑΣ Λαμία 0-1 Απόλλων Σμύρνης

Πρώτη φιλική νίκη για τον Απόλλωνα στην φετινή προετοιμασία, καθώς επικράτησε με 0-1 επί της Λαμίας.

Ο Απόλλωνας νίκησε με 0-1 την Λαμία σε φιλική αναμέτρηση.

Στο 4ο λεπτό Καραμάνος και Μανούσος συνεργάστηκαν, με τον τελευταίο να σουτάρει και τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Στην εκτέλεση του, έπιασε και την κεφαλιά, αλλά ήταν άστοχος. Στο 18ο λεπτό, ο Ρόμανιτς έκανε λάθος εκτίμηση στα αριστερά, ο Τσιλούλης έγινε αποδέκτης της μπάλας, τροφοδότησε τον Σλίβκα και αυτός με ωραίο πλασέ νίκησε τον Γκαραβέλη για το 0-1. Στο 32ο λεπτό ο Γκαραβέλης μπλόκαρε την προσπάθεια του Βιτλή. Δύο λεπτά αργότερα, ίδια ήταν η κατάληξη και για τον Βέρχουλστ στο σουτ του Μανούσου. Στο 38ο λεπτό ο Σκόνδρας αποχώρησε τραυματίας για να αποχωρεί με τον Προβυδάκη να παίρνει την θέση του.

Στο 46ο λεπτό ο Μανουσάκης είδε το σουτ στην κίνηση που επιχείρησε να φεύγει ελάχιστα άουτ μετά το γύρισμα του Προβυδάκη. Στην αμέσως επόμενη φάση και πάλι ο τελευταίος σέντραρε από δεξιά, ο Ελευθεριάδης όμως, είδε αυτή τη φορά την προσπάθεια του να καταλήγει στην αγκαλιά του Βέρχουλστ. Στο 47ο λεπτό κεφαλιά του Λισγάρα σε εκτέλεση κόρνερ έφυγε άουτ. Στο 58ο λεπτό ο Μανουσάκης έκανε την κίνηση από αριστερά πάσαρε στον Σαραμαντά, το σουτ με τη μία που επιχείρησε αυτός όμως έφυγε έξω. Στο 66ο λεπτό ο Ελευθεριάδης απείλησε και στο 75ο λεπτό ο Μαζουλουξής έκανε ένα ωραίο σουτ αλλά ο Κότσαρης ήταν εκεί που έπρεπε.

ΛΑΜΙΑ(Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης(Σαράνοφ 46′), Σκόνδρας(Προβυδάκης 38′), Ορτέγκα(Μαζουλούξης 46′), Αντέτζο(Βύντρα 46′), Τζανετόπουλος(Σαραμαντάς 46′), Τζανδάρης(Γκούγκα 46′), Γκέντσογλου(Τρούμπουλος 46′), Τιρόνε(Γκούγκα 46′), Μανούσος(Νιούνες 46′), Ρόμανιτς(Μανουσάκης 46′), Καραμάνος(Τσούκαλος 46′)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Γιάννης Πετράκης): Βέρχουλστ(Κότσαρης 60′), Ντεντάκης, Βιτλής(Μπαξεβανίδης 60′), Ντομίνγκες(Δούμας 80′), Λισγάρας(Ράιλι 65′), Κάστρο(Κραγιόπουλος 46′), Σλίβκα, Παπαγεωργίου(Ρώσση 70′), Τσιλούλης, Παμλίδης(Γιαννάκη 80′), Ντάουντα(Ιωαννίδης 70′)