Κάκιστη εμφάνιση για τον Απόλλωνα με μοιραίο τον Λισγάρα!

Με 1-0 ηττήθηκε ο Απόλλωνας από τον Παναιτωλικό για την 4η αγωνιστική των Πλέι-άουτ της SuperLeague.

Το πρώτο μέρος κύλησε με τον Παναιτωλικό να πιέζει συνεχώς τον Απόλλωνα, αλλά χωρίς βέβαια να καταφέρει να βρει εστία. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήταν μόλις στο 3ο λεπτό με τον Μεντόσα να κάνει κεφαλιά από την μικρή περιοχή και την μπάλα να βγαίνει άουτ. Ο Παναιτωλικός στην συνέχεια είχε τον έλεγχο, αλλά δεν μπορούσε να φτιάξει κάποια φάση και οι δυο ομάδες έκαναν αρκετά λάθη. Στο 31ο λεπτό ο Τομάς με εξαιρετικό σουτ σκοράρει, ωστόσο ο διαιτητής σφυρίζει και το γκολ δεν μέτρησε, καθώς είχε προηγηθεί φάουλ του Λισγάρα στον Ντουάρτε. Στο 34ο λεπτό αποχώρησε τραυματίας ο Τσότσαλιτς, με τον Καρασαλίδη να παίρνει την θέση του.

Με τους ίδιους ρυθμούς ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος, με τον Παναιτωλικό να πιέζει και τον Απόλλωνα να προσπαθεί να αντιδράσει. Πολλά λάθη, κακό ματς στην συνέχεια, χωρίς να μπορέσει κάποια από τις δυο ομάδες να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία. Στο 61ο λεπτό ο Ιωαννίδης μέσα από την περιοχή έκανε κεφαλιά, ωστόσο ήταν αδύναμη και η μπάλα κατέληξε άουτ. Γενικότερα ο Απόλλωνας έψαχνε το γκολ στις κόντρες και έπαιζε κυρίως αμυντικά. Η μεγαλύτερη ευκαιρία της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» έγινε στο 82ο λεπτό με τον Τομάς να σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά ο Κνετ μπλόκαρε. Όμως ο Λισγάρας έκρινε το ματς στο 84ο λεπτό αφού έστειλε άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του, μετά την επέμβαση του Βέρχουλστ για να δώσει τη νίκη στον Παναιτωλικό.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ(Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Περέιρα(Μπαρμπόσα 64′), Κωνσταντόπουλος, Τσότσαλιτς(Καρασαλίδης 34′), Ντίαζ(Καρέλης 81′), Εντινγκά, Μεντόσα, Ντουάρτε, Αριγίμπι(Ντάλσιο 64′), Μανθάτης, Βέργος(Ματσόλα 64′)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Μάκης Χάβος): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Χουχούμης, Φατιόν, Σλίβκα, Κολ(Ρώσσης 88′), Μπεντινέλι, Φερνάντεθ(Μουνιέ 78′), Ιωαννίδης(Ντάουντα 66′)

MVP του αγώνα: Πολυτιμότερος παίχτη δύσκολα βγάζεις σε τόσο κακό ματς. Επιλέξαμε τον Τομάς Μπεντινέλι καθώς ήταν ο πιο κινητικός και είχε μερικές ατομικές προσπάθειας που μπορούσαν άλλη μέρα να είχαν κάνει την διαφορά.