Καταιγιστικός στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας και πέρασε και από το Περιστέρι!

Όντας καταιγιστικός στο δεύτερο ημίχρονο και παίζοντας σε αυτό το διάστημα άμυνα για σεμινάριο, δεχόμενος μόλις ένα γκολ και αυτό, μάλιστα, στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα, ο Απόλλωνας πέρασε νικηφόρα και από το Κολυμβητήριο της Χωράφας επικρατώντας με 5-12 του ΓΣ Περιστερίου στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Α1 Υδατοσφαίρισης των Ανδρών!

Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι με χέρι στο σκορ, με τον Γούνα να φέρνει προηγούμενη την «Ελαφρά Ταξιαρχία» στην ανάπαυλα σκοράροντας ένα πανέμορφο γκολ για το 4-5 στα έξι δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Νίκου Δεληγιάννη επικράτησε κατά κράτος. Παίζοντας ομαδικό και όμορφο πόλο στην επίθεση κι έχοντας στιβαρή άμυνα κατάφερε να κλείσει την 3η περίοδο με το υπέρ της 9-4 και να φτάσει τελικώς στην επικράτηση με σκορ 5-12, με το Περιστέρι να πετυχαίνει το μοναδικό του γκολ στο δεύτερο ημίχρονο ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη με τον Αγκόρτσα!

Τόσο ο Φίλιπππος Καραμπέτσος(έπιασε τρία τετ α τετ) όσο και ο Κώστας Γαλανίδης πραγματοποίησαν εντυπωσιακές επεμβάσεις, με τον γκολκίπερ του Απόλλωνα να αφήνει τη θέση του στον νεαρό Δραγώνα στα τρία τελευταία λεπτά του ματς.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 5-12 ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(2-2, 4-5, 4-9, 5-12)

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ(Κώστας Λούδης): Καραμπέτσος, Παπανικολάου, Λαδάς Π., Φάρμερ, Τζαβάρας, Κουκουμάκης, Αγκόρτσας 1, Καρούντζος 2, Μιρόνοφ 1, Κλήμος, Τζώρτζης 1, Τσαγκάρης, Αϊβαλιώτης, Λαδάς Σ., Μπιτσάκος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανίδης, Αλαμάνος 2, Παπαγεωργίου 1, Δερμιτζάκης, Χατζηκυριακάκης 1, Τοράκης, Μοσκώφ 2, Βιτέλλας, Μπόουεν 1, Γούνας 3, Γωνιωτάκης 1, Σολανάκης 1, Δραγώνας, Φέγγος, Τροβάς

MVP του αγώνα: Πολυτιμότερος παίχτης της αναμέτρησης ήτνα ο Αλέξανδρος Γούνας, που με τα τρία του τέρματα βοήθησε μέγιστα τον Απόλλωνα να επιτεύξει τους στόχους του.