Ήττα στο ντεμπούτο του Μάκη Χάβου στον Απόλλωνα.

Ο Απόλλων Σμύρνης ήταν εκείνος που στο πρώτο μέρος είχε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας. Δημιούργησε αρκετές τελικές, οι περισσότερες όχι τόσο επικίνδυνες, κυρίως από στημένες φάσεις. Στο 13ο λεπτό σημείωσε καλή στιγμή, με τον Λισγάρα να παίρνει την κεφαλιά και να Νάγκι να αποκρούει. Η ΑΕΛ δεν μπορούσε να κρατήσει την κατοχή, αν και επιχειρούσε να πιέσει ψηλά, προκειμένου να χαλάσει την ανάπτυξη της «Ελαφράς Ταξιαρχίας», αποτυχημένα τις περισσότερες φορές. Την πιο σημαντική ευκαιρία κατέγραψε στο 35ο λεπτό με τον Ντουρμισάι να πιάνει κεφαλιά και τον Βέρχουλστ να διώχνει με τα πόδια.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους η ΑΕΛ είχε καταφέρει να ισορροπήσει στον αγωνιστικό χώρο. Βέβαια, στο 54ο λεπτό η «Ελαφρά Ταξιαρχία» απείλησε, με τον Κολ να κάνει το σουτ εκτός περιοχής και την μπάλα στα σταματάει στο δοκάρι. Μετά από τρία λεπτά ο Κολομπίνο ανησύχησε τον Βέρχουλστ με ένα σουτ. Στο 67ο λεπτό η ΑΕΛ πήρε το προβάδισμα στο σκορ. Οι «Βυσσινί» άλλαξαν γρήγορα την μπάλα σε μικρό χώρο, ο Κολομπίνο από τα αριστερά της περιοχής μοίρασε στον Ντουρμισάι που έγραψε το 0-1 με πλασέ. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, ο Απόλλωνας πίεζε, ωστόσο δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά τον Νάγκι, με εξαίρεση ενα τετ-α-τετ του Σλίβκα που απέκρουσε ο Νάγκι στο 84ο λεπτό. Μάλιστα, η ΑΕΛ ήταν εκείνη που έβρισκε κενούς χώρους στην κόντρα. Στο 89ο λεπτό «χτύπησε» με τον Ακούνια, ο οποίος σημάδευσε το δοκάρι. Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΛ κατάφερε να «κλειδώσει» τη νίκη. Ο Μπεν-Χατίρα έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά, ο Μιλοσάβλιεβιτς δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βέρχουλστ, ωστόσο πήρε το ριμπάουντ και μοίρασε στον Νούνιτς, ο οποίος πλάσαρε για το 0-2.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Μάκης Χάβος): Βέρχουλστ, Χουχούμης, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Φατιόν(Λαγός 72′), Σλίβκα, Φερνάντεθ(Μουνιέ 72′), Τσιλούλης(Κολ 52′), Μπεντινέλι, Ντάουντα(Ιωαννίδης 52′)

ΑΕΛ(Τζιανλούκα Φέστα): Νάγκι, Ηλιάδης, Στίφλερ(Σπαρβ 86′), ΝτουρμισάΙ(Νούνιτς 78′), Μουκάντζο(Μιλοσάβλιεβιτς 58′), Ζίζιτς, Πινακάς(Μπεν-Χατίρα 79′), Μπέρτος, Μαξιμένκο, Ακούνια, Κολομπίνο

MVP του αγώνα: Πολυτιμότερος παίχτης της αναμέτρησης ηταν ο Ματίας Ακούνια που ήταν πραγματικά εξαιρετικός σήμερα και ήταν ένας από τους λόγους. που ΑΕΛ κατάφερε να επικρατήσει κόντρα στον Απόλλωνα.