Με νίκη τελείωσε την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος ο Απόλλωνας!

Νίκη με φόντο την παραμονή για τον Απόλλωνα που επικράτησε με 1-0 κόντρα στον Παναιτωλικό.

Πιο δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι, ήταν σαφώς πιο δραστήριοι, αλλά δεν κατάφερναν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί. Στο 26ο λεπτό η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι στο σουτ του Μάζουρεκ, ενά λεπτό αργότερα οι Αγρινιώτες είχαν εκ νέου φάση με διαγώνιο σουτ εντός περιοχής του Ντάλσιο, το οποίο… εξουδετέρωσε ο Βερχουλστ. Ο Απόλλωνας προσπαθούσε να απειλήσει κυρίως με στατικές φάσεις και είχε δύο καλές στιγμές με την κοντινή κεφαλιά του Τσιλούλη στο 33ο λεπτό και κατόπιν στο 38ο λεπτό πάλι με κοντινή κεφαλιά, αυτή τη φορά από τον Ντάουντα. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Τομάς εκτέλεσε φάουλ στο όριο της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Μελίσσα.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό στο 55ο λεπτό όταν ο Ματσόλα έπιασε μονοκόμματο σουτ με το αριστερό εντός περιοχής από πλεονεκτική θέση, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 63ο λεπτό οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ όταν ο Τομάς έβγαλε εξαιρετική ασίστ με τακουνάκι και ο Σλίβκα με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρία στο 87ο λεπτό όταν η μπάλα κατέληξε άουτ μετά το διαγώνιο σουτ του Μεντόσα, αλλά και στο 90ο λεπτό ο Βέρχουλστ είπε «όχι» σε μονοκόμματο δυνατό σουτ του Ντίας από το ύψος της μεγάλης περιοχής και έτσι η «Ελαφρά Ταξιαρχία» κατάφερε τελικά να πάρει άλλο ένα πολύτιμο τρίποντο.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Χουχούμης, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Σλίβκα(Κάλισιρ 84′), Κολ(Λαγός 90′), Τομάς(Τσαμπούρης 84′), Ντάουντα(Ιωαννίδης 78′), Τσιλούλης

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ(Τραϊανός Δέλλας): Μελίσσας, Περέιρα(Αζάντι 85′), Βάντερσον, Κωνσταντόπουλος(Τάχαρ 76′), Τσιγγάρας, Μάζουρεκ(Γιακολις 76′), Εντινγκά, Ντίας, Ντάλσιο, Καρέλης(Μεντόζα 85′), Ματσόλα(Βέργος 76′)

MVP του αγώνα: Πολυτιμότερος παίχτης της αναμέτρησης ήταν ο σκόρερ Βικίντας Σλίβκα, που εκτός από το γκολ έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση και αμυντικά και επιθετικά.