Του κόστισε το κάκιστο πρώτο ημίχρονο.

Στο 7ο λεπτό ο Γκαρσία «χόρεψε» τους αμυντικούς του Απόλλωνα και έδωσε έτοιμο γκολ στον Ανσαριφάρντ που άνοιξε το σκορ. Στο 25ο λεπτό ο Αλμπάνης με εξαιρετική προσπάθεια και σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, αλλά στην επαναφορά ο Ανσαριφάρντ έγραψε το 2-0. Και τα δυο γκολ σε κενή εστία για τον Ιρανό επιθετικό της ΑΕΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε κατακόρυφα. Ο Απόλλωνας έμοιαζε να έχει συμβιβαστεί με την ήττα, ενώ η ΑΕΚ δεν έδειχνε να «καίγεται» για να αυξήσει το σκορ. Μια κακή κεφαλιά του Σάκχοφ στο 59ο λεπτό μετά από εξαιρετική ενέργεια του Μάνταλου ήταν η μοναδική φάση και στις δύο εστίες μέχρι τη συμπλήρωση 80 λεπτών. Τότε ο Απόλλωνας ανέβασε ρυθμό απειλόντας με τον Ντομίνγκες στο 80ο λεπτό και τον Κολ στο 81ο λεπτό αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

ΑΕΚ(Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Νταντσένκο, Σβάρνας, Λάτσι, Λόπες, Σιμάνσκι, Σάκχοφ, Μάνταλος(Μαχαίρας 67′), Γκαρσία, Αλμπάνης(Νεντελτσιάρου 78′), Ανσαριφάρντ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Γιώργος Παράσχος): Βερχουλστ, Μπρούσιτς(Φατιόν 64′), Χουχούμης, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Κολ, Λαγός(Φερνάντεθ 64′), Ιωαννίδης, Κάλισιρ(Τσαμπούρης 46′), Σλίβκα(Μουνιέ 46′), Ντάουντα(Τομάς 78′)

MVP του αγώνα: Πολυτιμότερος παίχτης της αναμέτρησης ήταν ο Καρίμ Ανσαριφάρντ που σκόραρε και τα δύο γκολ της νίκης της «Ένωσης».