Παρά την ανωτερότητα του ΟΦΗ, ο Απόλλωνας κατάφερε και πήρε την νίκη!

Με 2-1 επικράτησε ο Απόλλωνας κόντρα στον ΟΦΗ για την 24η αγωνιστική της SuperLeague.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης σημαδεύτηκε από τις λίγες καλές στιγμές για τις δύο ομάδες. Στην πρώτη του αξιόλογη ο Απόλλωνας κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Συγκεκριμένα, στο 17ο λεπτό ο Σλίβκα μέσα από την περιοχή και δεξιά έκανε το σουτ, ο Σωτηρίου απέκρουσε, αλλά εκεί που πήγε η μπάλα ήταν μόνος του ο Ντάουντα που σε κενή ουσιαστικά εστία έκανε το 1-0. Μετά το γκολ που δέχτηκε ο ΟΦΗ βγήκε μπροστά και με τον Ουές να δημιουργεί πολλά προβλήματα από τα δεξιά άρχισε να φτάνει με περισσότερες αξιώσεις στην εστία του Απόλλωνα. Από τον Ουές ξεκίνησε και το τέρμα της ισοφάρισης των φιλοξενούμενων στο 27ο λεπτό, αφού από δική του σέντρα ο Στάρτζεον από κοντά με κεφαλιά έκανε το 1-1. Στο 32ο λεπτό αποχώρησε τραυματίας ο Τσιλούλης και την θέση του πήρε ο Φατιόν. Στη συνέχεια του πρώτου μέρους ο ΟΦΗ συνέχισε να πιέζει χωρίς όμως αποτέλεσμα και για αυτό μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχει ο Σολίς ο οποίος ήταν μεν μέσα σε όλες τις φάσεις αλλά τα τελειώματά του δεν ήταν αυτά που έπρεπε.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν περισσότερες ευκαιρίες. Ειδικά οι παίκτες του ΟΦΗ έχασαν πολλές καλές στιγμές για να πάρουν το προβάδισμα και τελικά το πλήρωσαν. Στο 84ο λεπτό και μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Σωτηρίου δεν μπόρεσε να διώξει την μπάλα και αυτή κατέληξε στον Ιωαννίδη που από κοντά έκανε το 2-1.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπρούτσιτς, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Κολ(Λαγός 88′), Τομάς(Χουχούμης 46′), Σλίβκα, Φερνάντεθ(Τσαμπούρης 73′), Τσιλούλης(Φατιόν 32′), Ντάουντα(Ιωαννίδης 73′)

ΟΦΗ(Γιώργος Σήμος): Σωτηρίου, Κοροβέσης, Διαμαντης, Γιαννούλης, Ουές, Στάικος(Φερέιρα 88′), Ντε Γκουζμάν, Μεγιάδο, Στάρζεον, Γρίβας, Σολίς(Σαρδινέρο 78′)

MVP του αγώνα: Πολυτιμότερος παίχτης της αναμέτρησης ήταν ο Νίκος Ιωαννίδης που μόλις μπήκε στο 73ο λεπτό άλλαξε όλη την ροή του αγώνα και βελτίωσε την επιθετική λειτουργία του Απόλλωνα, βάζοντας και το γκολ της νίκης.