Νίκη στην Ριζούπολη μετά από 4 μήνες σε αγώνα πρωταθλήματος για τον Απόλλωνα!

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό στο ξεκίνημά του. Το σουτ του Κολ στο 7ο λεπτό βρήκε σε ετοιμότητα τον Μανδά. Στην απέναντι εστία, ο Αγκάγιεφ στο 8ο λεπτό αστόχησε από πλεονεκτική θέση ενώ ο Χάρης Χαρίσης στο 18ο λεπτό σημάδεψε πολύ ψηλά σε προσπάθειά του εκτός περιοχής. Στο 34ο λεπτό ο Ιωαννίδης αποχώρησε με αναγκαστική αλλαγή λόγο ενός στομαχόπουνου και την θέση του πήρε ο Ντάουντα. Χρειάστηκε να φτάσουμε τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους για την επόμενη καλή στιγμή που ήταν και το γκολ για τον Απόλλωνα με εξαιρετική συνεργασία πέντε παικτών των γηπεδούχων, με τον Τόμας να πλασάρει τον Μανδά για το 1-0!

Οι Περιστεριώτες πίεσαν για την ισοφάριση στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Αγκάγιεφ σπατάλησε, όμως, και πάλι την καλύτερη ευκαιρία, πλασάροντας πολύ ψηλά στο 54ο λπτό έπειτα από φάουλ του Μουνίθ. Δέκα λεπτά μετά, από την όμορφη ενέργεια του Χριστοδουλόπουλου, ο Μανούσος δεν μπόρεσε από πλάγια θέση να βρει δίχτυα. Κι αφού δεν ήρθε η ισοφάριση, ήρθε το 2-0 για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» στο 67ο λεπτό. Ο Κολ ξέφυγε από τον Γούτα, πάσαρε στον Ντάουντα και ο τελευταίος με δεξί διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μανδά! Ο Ατρόμητος δεν τα παράτησε. Ο Βέρχουλστ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ το σουτ του Μουνίθ στο 88ο λεπτό, ωστόσο ο Βέλγος τερματοφύλακας δεν μπόρεσε να κάνει κάτι και στο 90ο λεπτό στην προσπάθεια του νεοεισελθόντα Μαυρομάτη, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Μπρούτσιτς, Φατιόν(Κιτόκο 70′), Σλίβκα, Κολ(Κάλισιρ 88′), Ιωαννίδης(Ντάουντα 34′), Μπεντινέλι(Φερνάντεθ 70′), Τσιλούλης

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ(Σάββας Παντελίδης): Μανδάς, Γκάλο, Νάτσος(Μαυρομάτης 86′), Γούτας, Στρούγγης, Χαρίσης(Μάτιτς 85′), Σάλομον, Χριστοδουλόπουλος(Ραμπέγιο 74′), Κωτσόπουλος(Εντομβονγί 74′), Μουνίθ, Αγκάγιεφ(Μανούσος 54′)

MVP του αγώνα: Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα ήταν ο Ίσραηλ Κολ που ήταν εξαιρετικός σε όλο το παιχνίδι και είχε και 1 ασίστ.