Παραλίγο να φύγει και με την νίκη ο Απόλλωνας!

Ο ΠΑΟΚ κυνήγησε πολύ το γκολ από το πρώτο λεπτό κι έστω κι αν δεν δημιούργησε μεγάλη ευκαιρία, έδειξε διάθεση για να σκοράρει πιέζοντας ασφυκτικά τον Απόλλωνα. Και εν τέλει ο «Δικέφαλος» βρήκε το γκολ που έψαχνε με τον Ουάρντα. Στο 29ο λεπτό ο Αιγύπτιος έπειτα από σέντρα του Βιεϊρίνια από τα δεξιά και… τζούφιο σουτ του Ελ Καντουρί που εξελίχθηκε σε ασίστ, έκανε κίνηση φορ στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής και κεραυνοβόλησε τον Βέρχουλστ. Ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να διευρύνει το προβαδισμά του στο 43ο λεπτό με τον Μουργκ, ο οποίος όμως νικήθηκε από τον Βέρχουλστ.

Στο 52ο λεπτό ο Απόλλωνας έφτασε στην ισοφάριση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσαμπούρη, έπειτα από ανατροπή του Ελ Καντουρί στον Ιωαννίδη κι αφού προηγουμένως υπήρξε παρέμβαση από το VAR με τον διαιτητή Φωτιά να σπεύδει στο μόνιτορ για να δει την επίμαχη φάση. Ο ΠΑΟΚ βγήκε ξανά στην επίθεση κυνηγώντας το γκολ, το οποίο του στέρησε στο 61ο λεπτό ο Βέρχουλστ έπειτα από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια. O γκολκίπερ του Απόλλωνα αντέδρασε σωστά και στο σουτ του Ουάρντα στο 69o λεπτό και στο τετ-α-τετ του Σφιντέρσκι στο 71ο λεπτό. Και τελικά, ο ΠΑΟΚ το πλήρωσε που δεν τελείωσε τις φάσεις καθώς στο 81ο λεπτό άλλαξε την μπάλα εξαιρετικά με τον Φερνάντεθ μέσα στην περιοχή και ο Ισπανός με εξαιρετικό τελείωμα πέτυχε το 1-2. Ο ΠΑΟΚ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Ινγκασον στο 88ο λεπτό. Επειτα από κόρνερ, ο Βαρέλα πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο επερχόμενος Ισλανδός έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βιτλής τραυματίστηκε και έφυγε με φορίο, με τον Απόλλωνα να μένει με 10 παίχτες.

ΠΑΟΚ(Πάμπλο Γκαρσία): Ζ. Ζίβκοβιτς, Περέιρα, Ινγκασον, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Ελ Καντουρί(Λάμπρου 85′), Ουάρντα, Τζόλης(Καγκάβα 62′), Μουργκ(Α. Ζίβκοβιτς 73′), Κρμέντσικ(Σφιντέρσκι 61′)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Τσαμπούρης, Ντομίνγκες, Κάλισιρ, Μπρούσιτς(Χουχούμης 65′), Κολ(Βιτλής 87′), Σλίβκα, Μπαξεβανίδης, Τομάς(Κιτοκό 76′), Ντάουντα(Φερνάντεθ 65′), Ιωαννίδης

MVP του αγώνα: Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα ήταν ο Βικίντας Σλίβκα που ήταν ο παίχτης του Απόλλωνα που έλεγχε το κέντρο και βοήθαγε και στο επιθετικο κομμάτι.