Δεν άντεξε στην υπεροχή του Ολυμπιακού, ο Απόλλωνας.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 19ο λεπτό έφτασε κοντά στο γκολ όταν σε κεφαλιά του Χασάν ο Βέρχουλστ έδιωξε εντυπωσιακά. Στο 26ο λεπτό, ο Κώστας Φορτούνης με απευθείας εκτέλεση φάουλ ανάγκασε τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να πέσει στην αριστερή του γωνία και να διώξει. Όμως, στο 31ο λεπτό, δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα όταν ο Χασάν, μετά από λάθος του Ντομίνγκες, τον πλάσαρε από κοντά και έγραψε το 0-1. Έξι λεπτά αργότερα, ο Αιγύπτιος παραλίγο να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, αλλά αυτή τη φορά ο Βέλγος τερματοφύλακας τον νίκησε. Ο Απόλλωνας απείλησε για πρώτη φορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με ένα σουτ του Τομάς μέσα από την περιοχή, το οποίο μπλόκαρε ο Σα.
Το δεύτερο ημίχρονο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, αφού στο 65ο λεπτό έγινε η πρώτη τελική με μια κεφαλιά του Ιωαννίδη από το ύψος του πέναλτι που μπλόκαρε ο Σα, ενώ η πρώτη τελική του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο ήταν και γκολ. Στο 72ο λεπτό ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Χασάν έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Εμβιλά με νέα κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι σκόραρε για το 0-2. Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε πετύχει και τρίτο τέρμα στο 79ο λεπτό, αλλά το δυνατό σουτ του Ρέαμπτσιουκ έξω από την περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ ο Βέρχουλστ. Στο 85ο λεπτό ο Μασούρας βρήκε εξαιρετικά τον Χασάν και αυτός έχασε το άχαστο όντας ανενόχλητος στη μικρή περιοχή του Απόλλωνα. Οι γηπεδούχοι βρήκαν δίχτυα στο 90ο λεπτό με τον Ντάουντα, έπειτα από τραγικό λάθος του Σεμέδο. Ο Χασάν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων σκόραρε ξανά, μετά από λάθος έξοδο του Βέρχουλστ. διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπρούτσιτς, Ντομίνγκες, Βιτλής(Βάρκας 84′), Μπαξεβανίδης(Κιτοκό 76′), Σλίβκα, Τσαμπούρης, Κολ(Καραγκούνης 84′), Τομάς(Χουχούμης 76′), Μουνιέ(Ντάουντα 76′), Ιωαννίδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ(Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης(Σίλβα 81′), Καμαρά(Εμβιλά 58′), Μπρούμα(Μασούρας 81′), Φορτούνης(Πέπε 63′), Βρουσάι(Βαλμπουενά 63′), Χασάν

MVP του αγώνα: Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα, ήταν ο επιθετικός του Ολυμπιακού, Αχμέντ Χασάν καθώς σημείωσε 2 γκολ αλλά είχε και 1 ασίστ.