Το παιχνίδι Κυπέλλου με την ΑΕΚ έχει τελειώσει και στις δηλώσεις του ο Γιώργος Παράσχος κάνει λόγο για ένα κρίσιμο και κομβικό παιχνίδι απέναντι στον Αρη. Ολοι περιμέναμε να δούμε έναν Απόλλωνα να «δαγκώνει» και να πιάνει στον ύπνο τους Θεσσαλονικείς, αλλά άπαντες ξέχασαν πως οι «κίτρινοι» προερχόντουσαν από δύο εντός έδρας ήττες από ΑΕΚ και Παναθηναϊκό.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» πήρε αψήφιστα το παιχνίδι με αποτέλεσμα να βρεθεί νωρίς πίσω στο σκορ. Θα μπορούσε να δεχτεί κι άλλα τέρματα, αλλά είχε για μια ακόμη φορά τον βραβευμένο πλέον 300άρη συμμετοχών, Βέρχουλστ που κατέβασε τα ρολά. Ο Βέλγος τερματοφύλακας ήταν ο βασικός λόγος που ο Αρης δεν καθάρισε το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Γιώργος Παράσχος επέλεξε ένα σχηματισμό με 4-4-1-1, με τον Κάλισιρ να κάνει ντεμπούτο στο πρωτάθλημα και να αγωνίζεται στο κέντρο της άμυνας, ενώ ο Ντάουντα ξεκίνησε στην κορυφή της επίθεσης. Σαν να μην έφτανε το γκολ που δέχτηκε ο Απόλλων, ήρθε και ο τραυματισμός του Κάλισιρ, που στο 28ο λεπτό έγινε αναγκαστική αλλαγή με τον Βιτλή να παίρνει τη θέση του στην ενδεκάδα και τα πράγματα δυσκόλεψαν κι άλλο.

Ο Απόλλων έκανε κακό παιχνίδι, ακόμη κι όταν απέκτησε να ηνία ήταν φλύαρος και ελάχιστα δημιουργικός. Αν ήταν ταινία θα μπορούσε να είναι κάτι από Dr Jekyll and Mr Hyde, αφού η «Ελαφρά Ταξιαρχία» δείχνει δύο πρόσωπα. Ενα κακό στους αγώνες της Ριζούπολης κι ένα άριστο στα εκτός έδρας ματς. Πιο συγκεκριμένα, εντός έδρας έχει μόνο μία νίκη (1-0) και αυτή στις καθυστερήσεις με πέναλτι κόντρα στην ΑΕΛ και σε 8 εκεί αναμετρήσεις μάζεψε ως τώρα μόλις 4 βαθμούς (1-1-6), ενώ σε αυτά τα ματς σημείωσε 9 γκολ και δέχθηκε 15! Αντίθετα, επικράτησε σε 4 από τις 9 εξόδους (4-2-3) και σε αυτές ναι μεν έχει πετύχει τον ίδιο αριθμό τερμάτων (9), η εστία του όμως παραβιάστηκε μόνο 7 φορές!

Που οφείλεται όμως αυτό; Στην απλή προπονητική λογική του Γιώργου Παράσχου. Ο Απόλλων Σμύρνης μακριά από τη Ριζούπολη δίνει την μπάλα στον αντίπαλο και περιμένει να τον «χτυπήσει» στην αντεπίθεση. Δεν παίζει «ταμπούρι», αλλά αφήνει την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, προσέχει τα νώτα του και προσπαθεί να βρει διαδρόμους στην κόντρα. Δεν είναι τυχαίο πως η τετράδα στην άμυνα όταν αυτή επιστρέφει γίνεται σχηματισμός με 5-4-1. Στα εντός πρέπει να κάνει κάτι ο Παράσχος και οι ποδοσφαιριστές του ώστε να φέρουν βαθμούς.