Για άλλη μια φορά δεν κατάφερε να νικήσει στην έδρα του ο Απόλλωνας.

Για άλλη μια φορά την εφετινή σεζόν ο Απόλλωνας δεν κατάφερε να νικήσει στην έδρα του, καθώς ηττήθηκε με 0-1 από τον Άρη. Πριν τον αγώνα βραβεύτηκε ο Νταβίνο Βέρχουλστ, από τους ανθρώπους του Απόλλωνα Σμύρνης, για την συμπλήρωση 300 συμμετοχών στην επαγγελματική του καριέρα.

Ο Άρης προερχόταν από τρία παιχνίδια χωρίς γκολ. Στον αγώνα με τον Απόλλωνα αυτός που έβαλε τέρμα στη δυστοκία ήταν ο αριστερός μπακ Ιωάννου. Στο 18ο λεπτό εκτέλεσε κόρνερ ο Μπρούνο Γκάμα, ο Κύπριος ακραίος αμυντικός επωφελήθηκε και από κοντά άνοιξε το σκορ. Την προειδοποιητική βολή είχε κάνει λίγο νωρίτερα ο Μπρούνο Γκάμα με εκτέλεση φάουλ στο 12ο λεπτό που υποχρέωσε τον Βέρχουλστ να απομακρύνει με υπερένταση, ενώ το ίδιο έγινε και στο 20ο λεπτό, δύο λεπτά μετά το γκολ, όταν ο Μπρούνο Γκάμα νικήθηκε εκ νέου, εντυπωσιακά, από τον κίπερ της «Ελαφράς Ταξιαρχίας».
Ο Απόλλωνας, που είχε παθητικό ρόλο στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, έκανε την πρώτη του ευκαιρία στο 30ο λεπτό, αλλά ήταν κλασική. Ο Ντάουντα έδωσε στον αφύλαχτο Φερνάντεθ, ο οποίος νικήθηκε από τον Σιαμπάνη. Οι «Κίτρινοι» έφυγαν στην κόντρα, αμέσως μετά τη φάση με τον Ισπανό, και ο Μαντσίνι με σουτ έξω από την περιοχή είδε τον Βέρχουλστ να διώχνει, στο 31ο λεπτό. Στο 45ο λεπτό ο Βέρχουλστ ξανά είπε όχι στον Άρη όταν απέκρουσε κοντινό σουτ του Σίλβα.

Ο Απόλλωνας δεν είχε την ίδια παθητική εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο. Αντίθετα, ανέβασε την απόδοσή του, πίεσε τον Άρη, αλλά ευκαιρία δυσκολευόταν να βρει. Έφτανε έξω από την περιοχή του αντιπάλου, μέχρι εκεί. Η πρώτη άξια αναφοράς ευκαιρία στο δεύτερο 45λεπτο έγινε στο 79ο λεπτό και την έκανε πάλι ο Άρης, όταν το σουτ του Μαντσίνι μέσα από την περιοχή και απέκρουσε ξανά ο Βέρχουλστ. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» απάντησε στο 84ο λεπτό, με την άστοχη κεφαλιά του Ντάουντα από κοντά, μετά από ωραία σέντρα του Μουνιέ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπρούσιτς, Ντομίνγκες, Κάλισιρ(Βιτλής 28′), Μπαξεβανίδης, Κολ, Τομάς(Μουνιέ 69′), Φατιόν(Κιτοκό 69′), Φερνάντεθ(Βάρκας 84′), Τσιλούλης, Ντάουντα

ΑΡΗΣ(Απόστολος Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Ροζ, Δεληζήσης, Ιωάννου(Λόπεθ 86′), Σάσα, Τζέγκο, Μπερτόλιο(Ματέο Γκαρσία 73′), Μπρούνο Γκάμα(Μάνος 73′), Σίλβα(Κάτσε 63′), Μαντσίνι(Σάκιτς 86′)

MVP του αγώνα: Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα ήταν ο Νταβίνο Βέρχουλστ που με τις πολλές και κρίσιμες επεμβάσεις του κράτησε τον Απόλλωνα μέσα στην διεκδίκηση του αγώνα.