Κύπελλο Ελλάδος: ΑΕΚ 2-0 Απόλλων Σμύρνης

Δεν άντεξαν τα «δεύτερα» του Απόλλωνα κόντρα στην ΑΕΚ.

Με 2-0 ηττήθηκε ο Απόλλωνας από την ΑΕΚ, με την «Ελαφρά Ταξιαρχία» να αγωνίζεται με μόλις έναν βασικό σε σχέση με το ματς κόντρα στην ΑΕΛ!

Η «Ένωση» μπήκε δυνατά στο ματς και στο 7ο λεπτό έκανε το 1-0. Μετά από σέντρα του Τάνκοβιτς και γύρισμα του Λόπες, ο Σιμάνσκι από κοντά άνοιξε το σκορ. Ο Απόλλωνας πάντως έδειξε διάθεση να αντιδράσει και στο 10ο λεπτό έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει. Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Φατιόν έκανε την προβολή και ο Τσιντώτας απέκρουσε ενστικτωδώς, εντυπωσιακά. Στο 15ο λεπτό οι «Κιτρινόμαυροι» θα αναπτυχθούν εξαιρετικά, με τον Τάνκοβιτς να βγάζει μια καταπληκτική κάθετη στον Ολιβέιρα, αλλά τον Πορτογάλο επιθετικό να μην μπορεί να εκτελέσει με επιτυχία. Η ΑΕΚ εκμεταλλευόταν τον χώρο και στο 32ο λεπτό απείλησε με ένα ωραίο διαγώνιο σουτ του Λόπες. Ενώ δύο λεπτά μετά κάτι αντίστοιχο έκανε και ο Τάνκοβιτς.

Στο 79ο λεπτό ο Γκαρσία θα σκάψει καταπληκτικά για τον Σάκχοφ, όμως το πλασέ του Ουκρανού μέσου δεν θα βρει στόχο. Στο 88ο λεπτό όμως η «Ένωση» θα «κλειδώσει» τη νίκη, καθώς ο Μάνταλος θα ανοίξει στον Γκαρσία και ο 23χρονος εξτρέμ θα κάνει το 2-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΕΚ(Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Ραντόνια, Σβάρνας, Λάτσι, Λόπες, Γαλανόπουλος(Μάνταλος 65′), Σάκχοφ, Σιμάνσκι(Σιμόες 85′), Τάνκοβιτς(Λιβάια 55′), Αλμπάνης(Μαχαίρας 56′), Ολιβέιρα(Γκαρσία 65)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Γιώργος Παράσχος): Κότσαρης, Τσαμπούρης, Λισγάρας, Κάλισιρ, Βιτλής(Τσιλούλης 64′), Φατιόν(Σλίβκα 46′), Κιτοκό(Λαγός 64′), Καραγκούνης(Μουνιέ 64′), Τομάς(Κραγιόπουλος 78′), Χουχούμης, Βάρκας

MVP του αγώνα: Πολυτιμότερος παίχτης της αναμέτρησης ήταν ο Άντρε Κάλισιρ, που παρά την ήττα έκανε ένα πολύ καλό ντεμπούτο.