Μια φάση ήταν αρκετή για τον Αστέρα για να φύγει νικητής από την Ριζούπολη.

Συνεχίζειται το αρνητικό σερί του Απόλλωνα εντός έδρας, αλλά και η κακή παράδοση με τον Αστέρα Τρίπολης, καθώς ο Απόλλωνας ηττήθηκε με 0-1.

Στο 18ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Φατιόν ως οφσάιντ (ήταν εκτεθειμένος ο χαφ του Απόλλωνα όπως έδειξε και το VAR), ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Αστέρας βρήκε δίκτυα με τον πρώτο σκόρερ του, Χερόνιμο Μπαράλες. Από φάση διαρκείας έξω απ’ την άμυνα του Απόλλωνα, ο Μπρούτσιτς έκανε τεράστιο λάθος γυρίζοντας τη μπάλα προς τα πίσω σ’ ένα σημείο που βρισκόταν μόνο ο φορ των Αρκάδων, που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-1 για την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας μπήκε πιο δυνατά αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης. Στο 83ο λεπτό ο Απόλλωνας έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του για να πάρει έστω τον ένα βαθμό, όμως η κεφαλιά του Φατιόν βρήκε στο δοκάρι του Τσιφτσή κι ακολούθως μπλόκαρε με υπερένταση ο γκολκίπερ των φιλοξενουμένων.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Μπρούτσιτς(Μουνιέ 66′), Σλίβκα(Βιτλής 66′), Φατιόν, Κολ, Τσιλούλης, Μ. Φερνάντεθ(Βάρκας 88′), Ντάουντα

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ(Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Γκαρσία(Κώτσιρας 90′), Σουάρεθ, Καστάνο, Άλβαρες, Κρέσπι(Καπίγια 67′), Βαλιέντε, Μουνάφο, Σίτο(Τιλίκα 67′), Φερνάντεθ(Πασαλίδης 79′), Μπαράλες

MVP του αγώνα: Πολυτιμότερος παίχτης της αναμέτρησης ήταν ο Ίσραηλ Κολ που παρά την ήττα, ήταν ο παίχτης που ήλεγχε τον χώρο του κέντρου.