Σφαγή και αλλοίωση αποτελέσματος στην Ριζούπολη!

Ήττα με 0-1 και πολλά παράπονα για την διαιτησία για τον Απόλλωνα, στην αναμέτρηση κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα και μόλις στο 3ο λεπτό από γύρισμα του Χουάνκαρ, το σουτ του Μακέντα από το ύψος του πέναλτι κόντραρε στον Ντομίνγκες. Ο Απόλλωνας, όμως, ισορρόπησε μετά το 10ο λεπτό. Στο 16ο λεπτό ο Μπαξεβανίδης έπαιξε το ένα-δύο με τον Ιωαννίδη κι αντί να εκτελέσει απέναντι από τον Διούδη, γύρισε στο πέναλτι, όπου δεν βρήκε τη μπάλα ο Φερνάντεθ. Στο 20ο λεπτό ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ. Ο Χατζηγιοβάνης έδωσε στον Χουάνκαρ, ο οποίος γύρισε από δεξιά, ο Βέρχουλστ έκανε κακή εκτίμηση, έχασε τη μπάλα από τα χέρια του και ο Φώτης Ιωαννίδης από κοντά σκόραρε. Το γκολ, ωστόσο, δεν έδωσε φτερά στον Παναθηναϊκό. Ο Απόλλωνας πήρε τον έλεγχο και στο 26ο λεπτό ο Διούδης απέκρουσε σουτ του Τσιλούλη. Στο 28ο λεπτό ο Κουτσιαύτης έδωσε πέναλτι, όταν ο Διούδης γκρέμισε τον Νίκο Ιωαννίδη. Ο τελευταίος τραυματίστηκε σοβαρά και μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο, έχοντας πάθει διάσειση. Ο Κουτσιαύτης, παράλληλα, κλήθηκε στο VAR να ελέγξει την φάση και ακύρωσε το πέναλτι!
Ο Απόλλωνας μπήκε με διάθεση να κυνηγήσει την ισοφάριση και στο 47ο λεπτό υποδείχθηκε νέο πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ζαγαρίτη στον Τσιλούλη. Η φάση επίσης ελέγχθηκε στο VAR και ακυρώθηκε και αυτό το πέναλτι, και δόθηκε φάουλ, με τον Ζαγαρίτη να πέρνει δεύτερη κίτρινη. Στο 73ο λεπτό, μάλιστα, ο Παναθηναϊκός άγγιξε το 0-2. Ο Ιωαννίδης απέφυγε Κολ και Λισγάρα, αλλά ο Βέρχουλστ απέκρουσε σε κόρνερ το δεξί σουτ του νεαρού επιθετικού του Παναθηναϊκού. Στο 77ο λεπτό σέντρα του Μουνιέ, ο Τομάς στόπαρε στη μικρή περιοχή, με τους στόπερ του Παναθηναϊκού ν’ απουσιάζουν και με προβολή νίκησε τον Διούδη, που παραλίγο να κάνει απίθανη απόκρουση, όμως το VAR το ακύρωσε κι αυτό! Ο Απόλλωνας συνέχιζε να πιέζει και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων κεφαλιά του Σλίβκα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων σε αντεπίθεση ο Χουάνκαρ πλάσαρε άουτ από αριστερά και δεν τελείωσε το ματς και στο πέμπτο και το όγδοο λεπτό των καθυστερήεσων ο Διούδης απέκρουσε κεφαλιές του Ντάουντα και κράτησε τη νίκη.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπρούσιτς(Χουχούμης 70′), Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Κολ, Σλίβκα, Τομάς, Φερνάντεθ(Μουνιέ 70′), Τσιλούλης, Ιωαννίδης(Ντάουντα 34′)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ(Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ζαγαρίτης, Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος, Αθανασακόπουλος(Αϊτόρ 81′), Ιωαννίδης(Μαυρομμάτης 85′), Χατζηγιοβάνης(Μολό 74′), Μακέντα(Καρλίτος 81′)

MVP του αγώνα: Πολυτιμότερος «παίχτης» της αναμέτρησης ήταν ξεκάθαρα ο διαιτητής Αριστομένης Κουτσιαύτης καθώς οι αποφάσεις του αλλοίωσαν ξεκάθαρα το αποτέλεσμα του αγώνα.