Με το δεξί μπήκε στην νέα χρονιά ο Απόλλωνας!

Μεγάλο διπλό για τον Απόλλωνα που με το 1-3 διέυρηνε το άηητητο σερί του στα εκτός έδρας παιχνίδια, σε 5 αγώνες.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 6ο λεπτό με ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Ελευθεριάδη έξω απ’ την περιοχή, αλλά ο Βέρχουλστ απομάκρυνε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με αυτογκόλ του Λισγάρα. Πιο συγκεκριμένα, ο Ντομίνγκεθ έκανε τη βαθιά σέντρα, ο Κρίζμαν πήρε την κεφαλιά και ο Λισγάρας στην προσπάθεια να απομακρύνει την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ του Ελευθεριάδη στον Κολ στην αρχή της φάσης, αλλά ο Κουμπαράκης έδειξε σέντρα, με το VAR να τον δικαιώνει. Ο ΠΑΣ συνέχισε να πιέζει και είχε τρεις καλές στιγμές μέχρι το 25ο λεπτό με σουτ του Κάργα, αλλά και δυο του Παμλίδη, τα οποία μπλόκαρε ο Βέρχουλστ. Στο 35ο λεπτό ο ΠΑΣ που ουσιαστικά κυριαρχούσε μέχρι τότε έκανε το 2-0, όταν ο Κρίζμαν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ύστερα από εξέταση του VAR για φάουλ του Κροάτη στον Χουχούμη στην αρχή της φάσης. Στο 40ο λεπτό ο Κριζμάν έκανε ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ, αλλά ο Βέρχουλστ απέκρουσε εντυπωσιακά την μπάλα. Στο 43ο λεπτό ο Απόλλωνας στη μοναδική του καλή στιγμή στο πρώτο μέρος κέρδισε πέναλτι όταν ο Ιωαννίδης βγήκε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΣ και ο Παντελάκης τον ανέτρεψε, με τον Κουμπαράκη να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο Φατιόν ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας μπήκε πιο δυνατά και είχε δυο καλές στιγμές με σουτ του Κολ στο 47ο λεπτό και στο 54ο λεπτό, όμως ο Χουτετσιώτης είπε «όχι» και τις δύο φορές. Στο 67ο λεπτό ο Κριζμάν σούταρε όμως ο Βέρχουλστ και πάλι απέκρουσε και από εκεί και μετά ο Απόλλωνας ανέβασε ρυθμούς. Πιο συγκεκριμένα, στο 70ο λεπτό ο Σλίβκα σούταρε από καλή θέση, όμως ο Χουτετσιώτης μπλόκαρε. Στο 72ο λεπτό ο Απόλλωνας έφερε τα πάνω κάτω και με σκόρερ τον Ιωαννίδη έκανε το 1-2. Ο Σλίβκα έκανε τη βαθιά μπαλιά, ο Ιωαννίδης εκμεταλλεύτηκε την κόντρα με τον Εραμούσπε, απέφυγε και τον Χουτεσιώτη και πλάσαρε προ κενής εστίας. Στο 78ο λεπτό ο Φατιόν έψαξε το τρίτο τέρμα του Απόλλωνα με μακρινό σουτ, όμως ο Χουτετσιώτης μπλόκαρε. Στο 83ο λεπτό ο Απόλλωνας «κλείδωσε» το τρίποντο κάνοντας το 1-3 με σκόρερ τον Τσιλούλη. Ο επιθετικός της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία του Εραμούσπε να απομακρύνει την μπάλα και πλάσαρε τον Χουτεσιώτη, δίνοντας προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ(Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Οικονομόπουλος(Λιάσος 79′), Παντελάκης, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν(Δουμτσής 87′), Ντομίνγκεθ, Ελευθεριάδης, Λεό(Καρτάλης 46′), Κρίζμαν, Παμλίδης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Χουχούμης(Μπρούσιτς 46′), Κολ, Φατιόν, Τομάς(Τσιλούλης 70′), Φερνάντεθ (Βιτλής 77′), Σλίβκα, Ιωαννίδης(Ντάουντα 77′)

MVP του αγώνα: Πολυτιμότερος παίχτης της αναμέτρησης ήταν με διαφορά ο Νίκος Ιωαννίδης που εκτός από το σημαντικότατο γκολ που σημείωσε ήταν και ο παίχτης που κέρδισε το πέναλτι στο πρώτο γκολ του Απόλλωνα.