Τους βαθμούς η ΑΕΚ, τις εντυπώσεις ο Απόλλωνας.

Ματς με θέμα, ρυθμό και γκολ έγινε στην Ριζούπολη ανάμεσα σε Απόλλωνα και ΑΕΚ, με το τελικό σκορ να είναι 3-4!

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς καθώς προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με γκολ του Ανσαριφάρντ, μετά από σέντρα του Μιτάι. Ο Απόλλωνας ισοφάρισε μόλις τρία λεπτά αργότερα με κεφαλιά του Μαρκ Φερνάντεθ μετά από σέντρα του Σλίβκα. Η «Ένωση» ξανά πήρε το προβάδισμα με φοβερό γκολ του Λιβάι Γκαρσία από απευθείας εκτέλεση κόρνερ στο 19ο λεπτό, μετά από κακή έξοδο του Βέρχουλστ. Στο 25ο λεπτό ο Ανσαριφάρντ με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής, σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και το 1-3, καθώς ο Μιτάι έκανε και την δεύτερη προσωπική του ασίστ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας, ανέβασε ρυθμό και προσπάθησε να ξανά μπει στο παιχνίδι, κάτι που το κατάφερε στο 66ο λεπτό με κεφαλιά του Τσαμπούρη μετά από εκτέλεση φάουλ του Κολ. Τρία λεπτά αργότερα ο Βέρχουλστ έκανε δύο εκπληκτικές επεμβάσεις και κράτησε την «Ελαφρά Ταξιαρχία» μέσα στο παιχνίδι. Το 2-4 για την ΑΕΚ ήρθε στο 88ο λεπτό, όταν ο Απόλλωνας είχε ανέβει στην περιοχή της ΑΕΚ για να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης, αλλά όταν έδιωξε η ΑΕΚ στον χώρο του κέντρου ο Κολ έκανε λάθος κοντρόλ και έβγαλε τον Τάνκοβιτς στην αντεπίθεση, που έκανε την ασίστ στον Ολιβέιρα που σκόραρε. Ο Απόλλωνας όμως συνέχιζε να πιέζει και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων μείωσε σε 3-4 με τον Μπαξεβανίδη, και αμέσως στην επόμενη φάση κέρδισε πέναλτι για χέρι του Παουλίνιο, που σωστά ακύρωσε ο διαιτητής μέσω VAR για οφσάιντ στον Μουνιέ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Τσαμπούρης, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Χουχούμης(Τσιλούλης 46′), Κολ, Σλίβκα, Κιτόκο(Νταουντα 70′), Φερνάντεθ(Μουνιέ 80′), Ιωαννίδης(Καραγκούνης 90′)

ΑΕΚ(Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Χνιντ, Σβάρνας, Μιτάι(Ινσούα 81′), Σιμόες(Γαλανόπουλος 68′), Σάκχοφ, Μάνταλος(Κρίστισιτς 68′), Λιβάια, Γκαρσία(Τάνκοβιτς 46′), Ανσαριφάρντ(Ολιβέιρα 68′)

MVP του αγώνα: Πολυτιμότερος παίχτης της αναμέτρησης ήταν ο Μάριο Μιτάι που ήταν εξαιρετικός για την ΑΕΚ, έχοντας δύο ασίστ και καλή αμυντική λειτουργία.