Ο Απόλλωνας κοίταξε στα μάτια την πανίσχυρη Σόλνοκ, αλλά δεν κατάφερε να πάρει την νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ηττήθηκε κόντρα στο φαβορί του φετινού EuroCup, Σόλνοκ, με σκορ 13-11, ο Απόλλωνας.

Η Σόλνοκ στο πρώτο ημίχρονο έδειξε τα «δόντια» της, παίζοντας και φοβερή άμυνα, ξέφυγε με 6-2 λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο και με 9-4 στο τρίτο οκτάλεπτο.

Όμως ο Απόλλωνας με τρία σερί γκολ του Γούνα έκανε το ματς ντέρμπι στο 9-7. Και με γκολ του Σολονάκη, πέντε λεπτά πριν την λήξη, ο Απόλλωνας έφτασε σε απόσταση βολής στο 10-9. Στη συνέχεια, όμως, ένα λάθος σε προσπάθεια για κόντρα κι δύο γκολ του Σεγκάλμι «φρέναραν» την «Κυανόλευκη» αντεπίθεση. Με τέρματα στην κόντρα από τους Γούνα και Δερμιτζάκη ο Απόλλωνας μείωσε ξανά σε 12-11, αλλά έχασε επίθεση με παίκτη παραπάνω και ο Φιλίποβιτς «σφράγισε» τη νίκη της Σόλνοκ.

ΣΟΛΝΟΚ 13-11 ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(3-2, 6-4, 10-8, 13-11)

ΣΟΛΝΟΚ(Ζίβκο Γκότσιτς): Β. Νάγκι, Άνγκιαλ, Ντόρι 1, Σεγκάλμι 2, Α. Νάγκι 2, Πιγέτλοβιτς 1, Κόβατς 1, Κόναρικ, Φιλίποβιτς 4, Ντράσοβιτς 2, Τέλεκι, Μπανιάι

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανίδης, Αλαμάνος, Παπαγεωργίου 1, Δερμιτζάκης 1, Χατζηκυριακάκης, Τοράκης, Μίτροβιτς 1, Βιτέλλας, Μοσκώφ 3, Γούνας 4, Γωνιωτάκης, Σολανάκης 1, Καβουσανός

MVP του αγώνα: Πολυτιμότερος παίχτης της αναμέτρησης ήταν ο Αλέξανδρος Γούνας που ήταν εκπληκτικός και ήταν ένας από τους λόγους που ο Απόλλωνας ήταν άκρως ανταγωνιστικός κόντρα στους Ούγγρους.