Α1 Πόλο Ανδρών: ΝΟ Βουλιαγμένης 10-6 Απόλλων Σμύρνης

Ήττα για τον Απόλλωνα σε ένα επεισοδιακό ντέρμπι κόντρα στην Βουλιαγμένη.

Η Βουλιαγμένη νίκησε με 10-6 τον Απόλλωνα στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Α1 Πόλο Ανδρών.

Ήταν ένα επεισοδιακό ματς με πολλές αποβολές και αποβολές χωρίς αντικατάσταση.

Η Βουλιαγμένη βασικό όπλο την άμυνα είχε πάρει προβάδισμα και με 5-1 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Απόλλωνας μείωσε σε 7-5, αλλά η Βουλιαγμένη αύξησε και πάλι τη διαφορά σε 9-5. Ο Μοσκώφ μείωσε σε 9-6, αλλά έχασε τεράστια ευκαιρία να μειώσει σε 9-7, αφύλακτος από το δεύτερο δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης, μάλιστα, χτύπησε με γροθιά τον Τζωρτζάτο και αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα και χωρίς αντικατάσταση. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Γκιουβέτσης, με τον Γαλανίδη να αποκρούει, ενώ ο Κουρούβανης, στο 1:30 πριν από τη λήξη διαμόρφωσε το τελικό 10-6 με πέναλτι που δόθηκε εις βάρος του Δερμιτζάκη, για χτύπημα στον Λόζινα στο 1:07, φάση όπου αποβλήθηκε και ο Δερμιτζάκης χωρίς αντικατάσταση. Αυτό σημαίνει ότι ο Απόλλωνας έμεινε με δύο παίχτες λιγότερους στο τελευταίο λεπτό!

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 10-6 ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(2-1, 4-1, 7-4, 10-6)

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ(Χρβόγιε Κολιάνιν): Τζωρτζάτος, Μυλωνάκης 1, Αλαφραγκής 1, Γκιουβέτσης 2, Τρούλος 1, Γούβης, Αφρουδάκης, Καλογερόπουλος 2, Χαλυβόπουλος, Κουρούβανης 1, Λόζινα 2, Μπάσιτς, Ανδρεάδης, Καστρινάκης, Βλάσσης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Γιάννης Κατρουζανάκης): Γαλανίδης, Αλαμάνος, Παπαγεωργίου, Δερμιτζάκης, Χατζηκυριακάκης 1, Τοράκης, Μίτροβιτς 1, Βιτέλλας, Μοσκώφ 1, Γούνας 1, Γωνιωτάκης, Σολανάκης 2, Καβουσανός, Φέγγος, Κίτσος