Α’ ΕΣΚΑ: Αθηναϊκός 73-81 Απόλλων Σμύρνης

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑ, ο Απόλλωνας!

Νικώντας 73-81 μέσα στην έδρα του Αθηναϊκού ξεκίνησε ο Απόλλωνας τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑ!

Η αναμέτρηση ήταν συναρπαστική, με συγκλονιστική εξέλιξη στη μεγαλύτερη διάρκειά της, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν διαρκώς στο σκορ. Ο Αθηναϊκός κατάφερε να ξεφύγει για μία και μοναδική φορά στο ματς με 8 πόντους(28-20), στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, όμως οι παίκτες του Απόλλωνα δεν αποπροσανατολίστηκαν και με εξαιρετική απόδοση αμυντικά και επιθετικά έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 35-38.

Στην τρίτη περίοδο, συνεχίστηκε το ντέρμπι, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια μέχρι και το 38′, όταν ο Απόλλωνας άρχισε να θέτει τις βάσεις για τη μεγάλη νίκη, αφού το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου τον βρήκε προηγούμενο με 56-61 και με το μομέντουμ υπέρ του. Μάλιστα, στο 31′, με τρίποντη «βόμβα» του Καλουδά, η διαφορά ανέβηκε στο +8(56-64) και η πλάστιγγα έγειρε αποφασιστικά υπέρ της ομάδας μας. Ο Απόλλωνας κατάφερε να μείνει όρθιος και στην αντεπίθεση που εξαπέλυσε ο Αθηναϊκός στα τελευταία λεπτά, ο οποίος μείωσε στο καλάθι(70-72), δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, ωστόσο ένα… περιπετειώδες τρίποντο του Τσόπελα για το 70-75, ουσιαστικά έκοψε τα «φτερά» των γηπεδούχων.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 73-81 ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(22-18, 35-38, 56-61, 73-81)

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ(Απόστολος Χατζηγιαννακός): Μέλλος 9, Παρασκευόπουλος 8, Ζεχερλής 9(1), Εμίρης 15(3), Παζαράς 12(1), Μηντζαρίδης, Τσανάκας 2, Πολάτογλου 9, Ανδρουλάκης 3(1), Κοκαλιάς 6(1), Παπαχρήστος, Θεοδωρομανωλάκης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Παναγιώτης Χατζής): Δαουτάκος 19(3), Κουντούρης 9, Τσόπελας 13(2), Καλπακής 9, Καλουδάς 8(1), Στασιμιώτης, Δρακάκης, Σπάχια, Κουραχάνης, Τακίδης 21(1), Λαμπράκης 2

MVP του αγώνα: Πολυτιμότερος παίχτης της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Τακίδης που με τους 21 πόντους που σημείωσε ήταν ένα από τα όπλα της επίθεσης του Απόλλωνα.