Το μεγάλο διπλό του Απόλλωνα στην Νέα Φιλαδέλφεια!

Σήμερα θυμόμαστε το μεγάλο διπλό του Απόλλωνα στην Νέα Φιλαδέλφεια, επί της ΑΕΚ!

33 χρόνια περίμενε ο Απόλλωνας, προκειμένου να κάμψει την αντίσταση της ΑΕΚ και τα κατάφερε σε εκτός έδρας αναμέτρηση την αγωνιστική περίοδο 1994-1995, όταν επικράτησε των «Κιτρινόμαυρων» με το 1-2.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια απ’ τις δύο ομάδες να προβεί στην επίτευξη κάποιου τέρματος, ωστόσο η «Ελαφρά Ταξιαρχία» εισήλθε κεφάτη στο δεύτερο μισό της συνάντησης και με ένα τρομερό αριστερό σουτ του Κόλα άνοιξε το σκορ, ενώ ο Ντέμης Νικολαίδης “χορεύοντας” όλη την άμυνα της «Ένωσης» κέρδισε πέναλτι απ’ τον Κωστένογλου με τον Μπάρνιακ να διπλασιάζει τα τέρματα του Απόλλωνα στο 75.
Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν με πέναλτι του Βασίλη Τσάρτα να μειώσουν το σκορ, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να στερήσουν την χαρά της νίκης από τους ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα, που εκείνο το βράδυ, συμπλήρωσαν ακόμα μια σελίδα ιστορίας στο μακροσκελές βιβλίο του συλλόγου.