Ο Χρήστος Αλμπάνης πέρασε τρία χρόνια στον Απόλλωνα με πολύ ωραίες στιγμές, αλλά όχι εύκολα!

Ο 25χρονος εξτρέμ από την Καλαμπάκα πλέον αγωνίζεται στην ΑΕΚ, αλλά όπως έχει δηλώσει ο ίδιος θα είναι πάντα ευγνώμων στον Απόλλωνα και θα τον έχει στην καρδιά του!

Ο Αλμπάνης όπως αναφέραμε πιο πάνω γεννήθηκε στην Καλαμπάκα(25/11/1994), αλλά είναι Γερμανοθερμένος ποδοσφαιρικά καθώς μόλις σε ηλικία 14 ετών αποχώρησε από τον ΑΟ Δήμητρα Απόλλων στο Α’ Τοπικό Θεσσαλίας και βρέθηκε στις ακαδημίες, μιας από τις πιο φημισμένες ομάδες στην Γερμανία, της Βέρντερ Βρέμης! Τρία χρόνια στην Βέρντερ τον βελτίωσαν πολύ σωματικά και τεχνικά και μετά αποχώρησε για να δοκιμάσει την τύχη του στην δεύτερη ομάδα της Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Σε 20 συμμετοχές είχε συγκομιδή 4 γκολ και 1 ασίστ, και ήρθε η ώρα για το πρώτο του επαγγελματικό συμβόλαιο, αλλά όχι στην ομάδα της Φρανκφούρτης, αλλά στην Φράιμπουργκ! Στην μεταγραφή στην Φράιμπουργκ έπαιξε ρόλο ένας Έλληνας! Ο πρώην βοηθός προπονητή του Μίκαελ Σκίμπε στον πάγκο της Εθνικής Ελλάδος και νυν βοηθός προπονητή στην Ντάρμσταντ, Ηρακλής Μεταξάς, που τότε διατελούσε τον ρόλο του προπονητή στην δεύτερη ομάδα της Φράιμπουργκ, που είχε ξεχωρίσει τον Αλμπάνη ως έναν παίχτη που έχει μεγάλο ποδοσφαιρικό μέλλον! Εκείνη την χρονιά ο Αλμπάνης ενώ αγωνιζόταν στην δεύτερη ομάδα, 20 συμμετοχές με 4 γκολ και 6 ασίστ, έκανε και πολλές προπονήσεις με την πρώτη ομάδα που τον βοήθησαν μέγιστα στο να βελτιωθεί. Με αυτά κι αυτά φτάσαμε στο καλοκαίρι του 2015, ο Αλμπάνης διανύει το 20ο έτος της ηλικίας του, και αποφασίζει ότι το κεφάλαιο Γερμανία, για αυτόν τελείωσε.

Ενώ όλα δείχνανε ότι ο Αλμπάνης θα συνεχίσει την καριέρα του στην ομάδα της πόλης του, τον ΑΟ Τρικάλων, την τελευταία μέρα των μεταγραφών του χτύπησε την πόρτα ο Απόλλωνας. Ο Απόλλωνας είχε ολοκληρώσει ήδη το ρόστερ του για εκείνη την σεζόν με τον Αλέκο Βοσνιάδη στον πάγκο, καθώς η ομάδα είχε τους Συμελίδη, Στεργίδη, Βάντερσον και Φαρινόλα, για την θέση των εξτρέμ, αλλά ο μεγαλομέτοχος του Απόλλωνα, Παναγιώτης Μονεμβασιώτης πιστεύει πολύ στον Αλμπάνη και πείθει τον Βοσνιάδη να τον εντάξει στο ρόστερ της ομάδας.  Ο Βοσνιάδης από την πρώτη στιγμή έδωσε στον Αλμπάνη ευκαιρίες. Όμως μια δυσάρεστη έκπληξη περίμενε τον Αλμπάνη, καθώς σε μία εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό Βόλου, όπου η ομάδα νίκησε με 1-2, υπέστη ρήξη χιαστών, που τον άφησε έξω για 10 ολόκληρους μήνες! Σε αυτή την χρονική περίοδο μέχρι τον τραυματισμό του, ο Αλμπάνης, συμπλήρωσε 8 συμμετοχές, σημειώνοντας 1 γκολ και 1 ασίστ.

30 Οκτωβρίου του 2016 η ημέρα επιστροφής του Αλμπάνη, σε αγώνα με αντίπαλο την Καλλιθέα για την 1η αγωνιστική της Football League. Ο Αλμπάνης πέρασε σαν αλλαγή στο 14ο λεπτό στην θέση του Σιατραβάνη, με τον Απόλλωνα να χάνει 0-1, λόγω τραυματισμού και εν τέλει ήταν καθοριστικός για την εξέλιξη του αγώνα. Ασίστ μόλις τρία λεπτά αργότερα στον Διαμαντόπουλο, και έτσι έγινε το 1-1. Και με ένα γυριστό σουτ στον αέρα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα σημείωσε το γκολ της νίκης και διαμόρφωσε το τελικό 3-2!

Η συνέχεια της σεζόν για τον Αλμπάνη και τον Απόλλωνα ήταν εκπληκτική! Ο Αλμπάνης σε 29 συμμετοχές, είχε συγκομιδή 9 γκολ και 7 ασίστ, και ο Απόλλωνας πέτυχε το πολυπόθητο στόχο της ανόδου, και μάλιστα σαν πρωταθλητής με μόλις μια ήττα όλη την σεζόν!

Ο Αλμπάνης τότε είχε την ευκαιρία να φύγει ως ελεύθερος με ομάδες όπως ο Παναθηναϊκός να τον είχαν στην λίστα τους, αλλά χωρίς δεύτερη σκέψη ανανέωσε με την ομάδα που του πρόσφερε τόσα πολλά, για ακόμη τρία χρόνια!

Η επόμενη σεζόν ήταν η επιστροφή του Απόλλωνα στην SuperLeague, μετά από τρία χρόνια απουσίας και η πρώτη του Αλμπάνη στην καριέρα του. Όχι μόνο ήταν εξαιρετικός και ήταν αυτός που πήρε τον Απόλλωνα από το χέρι και τον κράτησε στην κατηγορία, ήταν και άκρως θεαματικός! Ο Αλμπάνης ολοκλήρωσε την σεζόν με 31 συμμετοχές και 8 γκολ, με το να είναι ο πρώτος σκόρερ του Απόλλωνα! Μάλιστα ο Αλμπάνης έβαλε και το καθοριστικό γκολ που κράτησε τον Απόλλωνα στην κατηγορία, στην νίκη με 1-0 επί του Ολυμπιακού, μόλις 29 δεύτερα μετά την έναρξη του παιχνιδιού!

Μετά από μια τέτοια σεζόν δύσκολα ο Αλμπάνης θα έμενε στην Ριζούπολη, με ομάδες όπως η ΑΕΚ, ο Ολυμπιακός, ο ΠΑΟΚ και η Νότινγκαμ Φόρεστ να τον προσελκύουν! Τελικά η «Ένωση» ήταν αυτή που απόσπασε την υπογραφή του Αλμπάνη, με την ΑΕΚ, να δαπανάει το ποσό των 400.000 €! Με τον Απόλλωνα να κρατάει ένα ποσοστό μεταπώλησης του 20% και σε περίπτωση που η ΑΕΚ θελήσει να δώσει δανεικό τον Αλμπάνη, ο Απόλλωνας έχει τον πρώτο λόγο. Η συνολική του συγκομιδή με την «Ελαφρά Ταξιαρχία» ήταν 18 γκολ και 8 ασίστ σε 68 συμμετοχές!

Το πόσο πίστεψε η ΑΕΚ στον Αλμπάνη φάνηκε από το γεγονός ότι του δόθηκε το νούμερο 7, που πριν άνηκε στον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, με τον ερχομό του στην ομάδα!

14 Αυγούστου του 2018, η ημερομηνία που ο Αλμπάνης έκανε το ντεμπούτο του στα Play-off του Champions League με αντίπαλο την Σέλτικ, στο ΟΑΚΑ, όπου η ΑΕΚ νίκησε 2-1, περνώντας ως αλλαγή στο 82ο λεπτό στην θέση του Ροντρίγκο Γκάλο. Αυτό δυστυχώς ήταν και το τελευταίο παιχνίδι του Αλμπάνη, για τέσσερις ολόκληρους μήνες λόγω τραυματισμού. 2 Δεκεμβρίου 2018 η ημέρα τις επιστροφής του που αγωνίστηκε για 12 λεπτά ως αλλαγή σε μια νίκη με 2-0 επί της Ξάνθης. Εκείνη την σεζόν ο Αλμπάνης σημείωσε και το πρώτο του γκολ με την φανέλα της ΑΕΚ σε μία νίκη με 0-1 επί του Ατρόμητου, για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος της SuperLeague.

Ο Αλμπάνης τελείωσε την σεζόν με 1 γκολ και 1 ασίστ σε 17 συμμετοχές.

Η επόμενη σεζόν ξεκίνησε για την ΑΕΚ με προπονητή τον Πορτογάλο Μιγκέλ Καρντόζο και με τον Αλμπάνη να επιστρέφει στην φανέλα με το νούμερο 14, όπου είχε στον Απόλλωνα, παραχωρώντας το νούμερο 7 στον Βέρντε . Ο Καρντόζο δεν είχε τον Αλμπάνη στα σχέδια του ως βασικό και αγωνίστηκε μόλις 7 λεπτά στα 4 ματς που ήταν προπονητής ο Πορτογάλος. Ο ερχομός του Κωστένογλου είχε ως αποτέλεσμα περισσότερο χρόνο συμμετοχής για τον Αλμπάνη, αλλά και πάλι κυρίως ως αλλαγή. Ο άνθρωπος που εξέλιξε τον 25χρονο εξτρέμ ως ένα από τα βασικά γρανάζια της ΑΕΚ, και ίσως έναν από τους πολυτιμότερους παίχτες της ΑΕΚ για το μέλλον της ομάδας, είναι ο Ιταλός Μάσιμο Καρέρα! Μέχρι στιγμής την φετινή σεζόν ο Αλμπάνης έχει συμπληρώσει 22 συμμετοχές, έχοντας σημειώσει 3 γκολ και 1 ασίστ!