Σεζόν 2017/18: Η μεγάλη απόδραση δια χειρός Αλμπάνη!

Ξεκινάμε ένα νέο αφιέρωμα στο Ελαφρά Ταξιαρχία, και αυτό είναι ανάλυση προηγούμενων σεζόν της ομάδας μας, αλλά και παιχτών και συγκεκριμένων αγώνων! Σήμερα θα αναλύσουμε την σεζόν 2017/18 στην SuperLeague!

Η σεζόν 2017/18 ήταν η σεζόν που ο Απόλλωνας επέστρεψε στα «σαλόνια» της SuperLeague, μετά από απουσία τριών ετών!

Οι παίχτες του Απόλλωνα που ήταν στο ρόστερ εκείνη την σεζόν ήταν:

Τερματοφύλακες:
1. Ιβάν Τσόβιτς
Ο Κροάτης τερματοφύλακας είχε έρθει για να είναι το νούμερο ένα στον Απόλλωνα, κερδίζοντας την ΑΕΛ στην μάχη για την υπογραφή του, εκείνη την σεζόν και ολοκλήρωσε 22 συμμετοχές, κρατώντας κενή την εστία του 5 φορές. Μερικά από τα πολύ καλά του παιχνίδια ήταν οι λευκές ισοπαλίες στην Ριζούπολη με τον ΠΑΟΚ και στο ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ. Τώρα αγωνίζεται στην πατρίδα του για την Γκοριτσά.
33. Χρήστος Μαυρίδης
77. Ντα Σίλβα Χουάντερσον
Είχε έρθει για αναπληρωματικός του Τσόβιτς, αλλά στο τέλος της σεζόν πήρε την θέση του βασικού τερματοφύλακα και ήταν ένας από τους πυλώνες του καλού σερί του Απόλλωνα που τον κράτησε στην κατηγορία. Εκείνη την σεζόν συμπλήρωσε 10 συμμετοχές, κρατώντας την εστία του κενή 4 φορές. Κάποιες από τις πολύ καλές εμφανίσεις του ήταν η νίκη μέσα στα Ιωάννινα με 0-1 επί του ΠΑΣ, οπού απόκρουσε και πέναλτι, και η νίκη με 1-0 επί του Ολυμπιακού στην Ριζούπολη που σφράγισε την παραμονή του Απόλλωνα στην μεγάλη κατηγορία. Ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας είναι ακόμα παίχτης στον Απόλλωνα. Και σύμφωνα με τους δικούς σας ψήφους ήταν και ο καλύτερος τερματοφύλακας της δεκαετίας που πέρασε από τον Απόλλωνα!
88. Δημήτρης Ταϊρης
91. Μιχάλης Ζαρόπουλος

Αμυντικοί:
2. Γιάννης Κοντοές
4. Μιχάλης Κύργιας
Μια πολύ σημαντική σεζόν για τον Μιχάλη Κύργια, αφού ο από τα τμήματα υποδομής του Απόλλωνα, κεντρικός αμυντικός έγινε ο πρώτος, και μόνος μέχρι στιγμής, παίχτης του Απόλλωνα, που έχει αγωνιστεί και στις τέσσερις κατηγορίες με την φανέλα του Απόλλωνα(Α’,Β’,Γ’ και Δ’ Εθνική). Συγκεκριμένα αυτό το ρεκόρ το πέτυχε με την πρώτη του συμμετοχή στην σεζόν ένα 90λεπτό σε μια λευκή ισοπαλία με τον ΠΑΟΚ στην Ριζούπολη. Ο Κύργιας εκείνη την σεζόν συμπλήρωσε 19 συμμετοχές. Ο Κύργιας είναι ακόμα στον Απόλλωνα και είναι και ο αρχηγός της ομάδας. Και σύμφωνα με τις δικές σας ψήφους ήταν ένας από τους δύο καλύτερους κεντρικούς αμυντικούς της δεκαετίας του Απόλλωνα!
6. Γιώργος Ντάσιος
8. Φόνσι Ναδάλες
Ο Ναδάλες ήταν μεταγραφή του Γενάρη στον Απόλλωνα και μάλιστα και μεγάλη! Ήταν πρώτος στις ασίστ στο πρωτάθλημα και ήρθε από τον ΠΑΣ Γιάννινα όπου πάλευε για την Ευρωπαϊκή συμμετοχή. Ο Ισπανός αριστερός μπακ-χαφ βοήθησε μέγιστα την ομάδα και συγκεκριμένα συμπλήρωσε 12 συμμετοχές, σημειώνοντας 1 γκολ και 1 ασίστ. Το γκολ του ήταν ένα πολύ σημαντικό γκολ στην εκτός έδρας νίκη απέναντι στην παλιά του ομάδα, ΠΑΣ Γιάννινα, με 0-1. Ο Ναδάλες από το καλοκαίρι αγωνίζεται στην Ισπανική Εχέα, ομάδα 3ης κατηγορίας.
13. Γιώργος Ζησόπουλος
Άλλη μια μεταγραφή του Ιανουαρίου που βοήθησε μέγιστα στον στόχο της παραμονής. Ο Γιώργος Ζησόπουλος από την στιγμή που αποκτήθηκε από τον Απόλλωνα δεν έχασε λεπτό συμμετοχής καθώς αγωνίστηκε σε 13 παιχνίδια, που και στα 13 παιχνίδια αγωνίστηκε 90λεπτο! Το καλοκαίρι που μας πέρασε ο Ζησόπουλος επέστρεψε στον Απόλλωνα αλλά αυτή την φορά στην SuperLeague 2.
82. Σεμπάστιαν Μπαρτολίνι
Ήταν η τελευταία σεζόν του Μπαρτολίνι ως επαγγελματίας ποδοσφαιριστής. Μια σεζόν όμως που βοήθησε μέγιστα! Ο Ιταλοαργεντινός κεντρικός αμυντικός ήταν ο δεύτερος σκόρερ της ομάδας, μαζί με τον Ελμπάζ!, έχοντας σημειώσει 3 γκολ σε 16 συμμετοχές. Τώρα ο Μπαρτολίνι εργάζεται ως ατζέντης ποδοσφαιριστών και σύμβαλε πέρυσι στην μεταγραφή του Ζοέλ Ακόστα, στον Απόλλωνα Σμύρνης.

Μέσοι:
6. Σταύρος Τσουκαλάς
Ο Τσουκαλάς ήταν μια ακόμη μεταγραφή του Ιανουαρίου. Μάλιστα ήταν μια μεγάλη, αλλά ευχάριστη, έκπληξη, καθώς ο παίχτης ακουγόταν για ομάδες όπως ο Παναθηναϊκός, αλλά και του εξωτερικού και τελικά υπέγραψε στην Ριζούπολη. Ο Τσουκαλάς σε 12 συμμετοχές σημείωσε 1 γκολ. Το γκολ που σημείωσε, στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τον Αστέρα Τρίπολης θεωρείται από πολλούς το γκολ της σεζόν από παίχτη του Απόλλωνα, εκείνης της χρονιάς. Ο Τσουκαλάς τώρα αγωνίζεται στην Ουγγρική Κισβάρντα.
7. Μπαρτολομέι Μπαμπιάρζ
Ο Πολωνός χαφ με το δύσκολο όνομα, είχε έρθει το καλοκαίρι του 2017, ως ένα μεγάλο μπαμ από την Πολωνική Τερμαλίκα. Ο Μπαμπιάρζ πρόλαβε να αγωνιστεί μόλις σε 5 αγώνες, και το Γενάρη αποχώρησε για την ομάδα που ακόμα αγωνίζεται την Πολωνική Σοσνόβιεκ.
10. Εμάνουελ Κονέ

Ένας από τους πυλώνες του Απόλλωνα εκείνης της σεζόν. Ο Ιβοριανός χαφ ήταν το γρανάζι του κέντρου του Απόλλωνα και βοηθούσε με όλους τους τρόπους την ομάδα. Εκείνη την σεζόν αγωνίστηκε σε 29 παιχνίδια και σημείωσε 1 γκολ και 2 ασίστ. Ο Κονέ αποχώρησε τον περασμένο Γενάρη και από τότε συνεχίζει την καριέρα του στον Λεβαδειακό. Σύμφωνα με έσας θεωρείται ένα από τα δύο καλύτερα χαφ του Απόλλωνα, της δεκαετίας που μας πέρασε!

14. Χρήστος Αλμπάνης
Ο μεγάλος πρωταγωνιστής εκείνης της σεζόν! Μετά από μια σεζόν που βοήθησε τον Απόλλωνα να ανέβει, ο Αλμπάνης ενώ είχε την ευκαιρία να αποχωρήσει αποφάσισε να συνεχίσει στην ομάδα και να την βοηθήσει να παραμείνει στην κατηγορία. Ο Αλμπάνης εκείνη την σεζόν συμπλήρωσε 31 συμμετοχές και σημείωσε 8 γκολ, με το να είναι ο πρώτος σκόρερ του Απόλλωνα εκείνη την σεζόν. Μερικές από τις πολύ καλές του εμφανίσεις ήτανε η νίκη με 3-0 επί της ΑΕΛ, με δύο δικά του τέρματα, και η επικράτησε με 1-0 επί του Ολυμπιακού, με δικό του γκολ στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης! Αυτή η πολύ καλή σεζόν κέρδισε στον Αλμπάνη, την μεταγραφή του στην ΑΕΚ, για το αντίτιμο των 400 χιλιάδων ευρώ! Σύμφωνα με εσάς θεωρείτε το καλύτερο αριστερό εξτρέμ του Απόλλωνα της δεκαετίας που μας πέρασε!
16. Νασίρ Μάατσι
Ένας παίχτης που έγινε περισσότερο γνωστός για τις κακές του εμφανίσεις και για τα άστοχα σουτ του. Ο Μάατσι είχε έρθει στον Απόλλωνα μετά από μια καλή σεζόν στην Κύπρο με την Νέα Σαλαμίνα, αλλά στην Ριζούπολη έκατσε μόλις μέχρι τον Ιανουάριο. Με τον Απόλλωνα συμπλήρωσε 11 συμμετοχές. Ο Μάατσι τώρα αγωνίζεται στην Ολλανδική Χούιζεν, ομάδα τοπικών κατηγοριών.
84. Ένβερ Αλίβοντιτς

Επιθετικοί:
9. Λυνέλ Κιταμπάλα
Ο Γάλλος επιθετικός είχε έρθει ως ένα μεγάλο όνομα, λόγω του βιογραφικού του, που ξεχωρίζουν ομάδες όπως η Οσέρ και η Σεν-Ετιέν. Αλλά δεν μπόρεσε ποτέ να προσαρμοστεί στον Απόλλωνα και τον Γενάρη αποχώρησε. Με τον Απόλλωνα συμπλήρωσε 4 συμμετοχές και σημείωσε 1 γκολ. Το γκολ που σημείωσε ήταν απέναντι σε μια ήττα για το κύπελλο με 2-1 επί του ΟΦΗ, με ένα φοβερό σουτ από τα 30 μέτρα. Ο Κιταμπάλα τώρα αγωνίζεται στην πατρίδα του, για την Σεν-Πιερουά, ομάδα τοπικών κατηγοριών.
9. Άντονι Στοόυκς
Ένα τεράστιο μπαμ έκανε ο Απόλλωνας και έφερε τον Ιρλανδό Στόουκς την μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου! Ο Στόουκς είχε έρθει ως δεινός σκόρερ με τα πολλά γκολ που έχει σκοράρει στο Σκωτσέζικο πρωτάθλημα με τις Σέλτικ και Χιμπέρνιαν, αλλά και με τις εμπειρίες από ομάδες όπως η Άρσεναλ και η Σάντερλαντ! Στον Απόλλωνα όμως ξέρανε ότι ο παίχτης σε όλες τις ομάδες του είχε δημιουργήσει προβλήματα συμπεριφοράς, και ούτε σε Ελληνικό έδαφος δεν μπόρεσε να ξεφύγει από τον χαρακτήρα του ο Ιρλανδός επιθετικός. Ο Στόουκς αποχώρησε μόλις 4 ματς μετά από την απόκτησή του. Ο Στοούκς τώρα αγωνίζεται στην Περσέπολις, ομάδα 1ης κατηγορίας Ιράν.
15. Ελί Ελμπάζ
Ένας παίχτης που μπορούσε να πετύχει πολλά περισσότερα αν δεν ήταν οι τραυματισμοί στην μέση. Ο Ισραηλινός επιθετικός ξεκίνησε την καριέρα του στην Ελλάδα με τους καλύτερους ίωνες καθώς στο ντεμπούτο και με την πρώτη του επαφή με την μπάλα σκόραρε το γκολ της ισοφάρισης στην εκτός έδρας ισοπαλίας με 1-1 με τον Ατρόμητο, στο 86ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ! Ένα μήνα μετά, σε μία ήττα από τον Πλατανιά με 1-0, για το κύπελλο, ο Ελμπάζ τραυματίστηκε σοβαρά στο 64ο λεπτό και έμεινε έξω για 2 μήνες. Από τότε όλο είχε μικροτραυματισμούς και δεν τον αφήσανε να δείξει το ταλέντο του. Ο Ελμπάζ εκείνη την σεζόν συμπλήρωσε 19 συμμετοχές και σημείωσε 3 γκολ και 1 ασίστ. Ο Ισραηλινός επιθετικός ήταν ο δεύτερος σκόρερ της ομάδας μαζί με τον Μπαρτολίνι. Το καλοκαίρι αποχώρησε και επέστρεψε στην ομάδα που αγωνιζόταν πριν πάει στον Απόλλωνα, την Χαποέλ Χάιφα. Ο Ελμπάζ τώρα αγωνίζεται στην Μπνέι Σακνίν, ομάδα 2ης κατηγορίας Ισραήλ.
21. Γκονζάλο Καστιγιέχος

Ο Απόλλωνας εκείνη την σεζόν άλλαξε τρεις προπονητές. Την σεζόν την ξεκίνησε με τον προπονητή που τον ανέβασε στην κατηγορία τον Άκη Μάντζιο. Μόλις όμως μετά από 6 ματς ο Μάντζιος απολύθηκε από τον Απόλλωνα, με συγκομιδή 2 ισοπαλίες και 4 ήττες.

1η αγωνιστική SL: Ατρόμητος 1-1 Απόλλων Σμύρνης(Κυβρακίδης 45+1′ – Ελμπάζ 86′)
Ο Απόλλωνας ξεκίναγε την περιπέτεια της επιστροφής του με μια εκτός έδρας αναμέτρηση στο Περιστέρι. Ο κόσμος του τον ακολούθησε με το να υπάρχουν πάνω από 200 Απολλωνιστές στο Περιστέρι. Όμως ο Ατρόμητος, που είχε ένα καλό σύνολο και προπονητή τον Νταμίρ Κάναντι, ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο και προηγήθηκε με τον Κιβρακίδη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Όμως ένα εξαιρετικό γκολ από τον Ελί Ελμπάζ στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης, έδωσε στον Απόλλωνα τον πόντο της ισοπαλίας.
2η αγωνιστική SL: Πανιώνιος 2-0 Απόλλων Σμύρνης(Χατζισαφί 39′, Λάμπρου 56′)
3η αγωνιστική SL: Απόλλων Σμύρνης 0-0 ΠΑΟΚ
Σε ένα ματς που στο γήπεδο είχανε παραβρεθεί περίπου 2000 άτομα, ο Απόλλωνας κατάφερε να πάρει μια πολύ σημαντική ισοπαλία, πάρα ότι έμεινε με 10 παίχτες μόλις στο 32ο λεπτό μετά από αποβολή του Άξελ Χουάρεζ.
4η αγωνιστική SL: Παναθηναϊκός 1-0 Απόλλων Σμύρνης(Άλτμαν 32′)
1η αγωνιστική Όμιλοι Κύπελλο: Πλατανιάς 1-0 Απόλλων Σμύρνης(Πατράλης 68′)
5η αγωνιστική SL: Απόλλων Σμύρνης 0-1 Πλατανιάς(Ενσουκουλού 22′)
Σε ένα ματς χωρίς ρυθμό, ο Πλατανιάς κατάφερε να πάρει ένα μεγάλο διπλό σε έναν αντίπαλο παραμονής, με γκολ του Ενσουκουλού στο 22ο λεπτό.

Αυτό ήταν και το τελευταίο ματς του Άκη Μάντζιου στον πάγκο του Απόλλωνα.

Αντικαταστάτης του Μάντζιου ήταν ο Κροάτης Ζόραν Βούλιτς. Ο Βούλιτς έμεινε στον πάγκο του Απόλλωνα για 11 παιχνίδια μετρώντας 3 νίκες, 3 ισοπαλίες και 5 ήττες.

6η αγωνιστική SL: Λεβαδειακός 2-1 Απόλλων Σμύρνης(Μπραντάο 83′, Γιακουμάκης 90+2′ – Παπάζογλου 6′)
Ήττα στο ντεμπούτο του ο Βούλιτς, παρά ότι προηγήθηκε ο Απόλλωνας μόλις στο 6ο λεπτό με τον Παπάζογλου, ο Λεβαδειακός κατάφερε να το ανατρέψει με γκολ από πέναλτι του Μπραντάο στο 83ο λεπτό και του Γιακουμάκη στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.
7η αγωνιστική SL: Απόλλων Σμύρνης 0-0 ΑΟΚ Κέρκυρας
8η αγωνιστική SL: Απόλλων Σμύρνης 2-0 ΑΟ Ξάνθης(Καστιγιέχος 11′, Αλμπάνης 84′)
Πρώτη νίκη της σεζόν για τον Απόλλωνα. Ο Απόλλωνας προηγήθηκε στο 11ο λεπτό με γκολ από κεφαλιά του Γκονζάλο Καστιγιέχος και διπλασίασε το προβάδισμα του με το 1ο γκολ του Αλμπάνη στην σεζόν στο 84ο λεπτό.
2η αγωνιστική Όμιλοι Κύπελλο: Απόλλων Σμύρνης 3-0 Ηρακλής(α.α)
9η αγωνιστική SL: Παναιτωλικός 1-1 Απόλλων Σμύρνης(Ντίαζ 36′ – Αλμπάνης 60′)
10η αγωνιστική SL: Απόλλων Σμύρνης 4-3 ΠΑΣ Γιάννινα(Μπαρτολίνι 26′, Τζημόπουλος(αυτογκόλ) 38′, Ανιέτε 74′, Αλμπάνης 86′ – Μαυροπάνος 31′, Κόντε 35′ 90+5′)
Σε ένα ματς γεμάτο με θέαμα και γκολ, ο Απόλλωνας βγήκε νικητής. Ο Απόλλωνας προηγήθηκε στο 26ο λεπτό, αλλά δύο γκολ για τον ΠΑΣ στο 31ο και στο 35ο λεπτό, από τους Μαυροπάνο, το οποίο δεν πανυγήρισε αφού σεβάστηκε το παρελθόν του στον Απόλλωνα, και Κόντε αντίστοιχα έφερε το ματς τούμπα, Αλλά το προβάδισμα των Ιωαννίνων δεν κράτησε για πολύ αφού μόλις τρία λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας ισοφάρισε αφού μετά από σέντρα του Ντάσιου και προβολή του Τζημόπουλου η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Ο Απόλλωνας ξαναπήρε το προβάδισμα στο 74ο λεπτό μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ανιέτε και διπλασίασε το προβάδισμα με τον Αλμπάνη στο 86ο λεπτό. Ο ΠΑΣ το μόνο που κατάφερε είναι να μειώσει στην τελευταία φάση του αγώνα σε 4-3.
11η αγωνιστική SL: ΑΕΛ 1-0 Απόλλων Σμύρνης(Ντέλετις 86′)
12η αγωνιστική SL: Απόλλων Σμύρνης 1-1 ΠΑΣ Λαμία(Ελμπάζ 88′ – Πίτι 90+2′)
Σε ένα αμφισβητούμενο ματς ο Απόλλωνας έχασε τους τρεις πόντους και έμεινε μόνο με τον πόντο της ισοπαλίας. Σε όλο το μας οι αποφάσεις του διαιτητή της αναμέτρησης, Δημήτρη Στοιλιάρα, εκνεύριζαν τους γηπεδούχους και παρόλα αυτά ο Απόλλωνας κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με ένα γκολ του Ελμπάζ στο 88ο λεπτό, όμως με ένα αμφισβητούμενο πέναλτι που έδωσε ο διαιτητής στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η Λαμία έκλεψε τον πόντο της ισοπαλίας.
3η αγωνιστική Όμιλοι Κύπελλο: ΟΦΗ 2-1 Απόλλων Σμύρνης(Όγκμποε 81′, Αρμίτσε 90+1′ – Κιταμπάλα 61′)
13η αγωνιστική SL: Ολυμπιακός 3-1 Απόλλων Σμύρνης(Ελαμπντελαουί 31′, Ανσαριφάρντ 80′ 90+4′ – Ελμπάζ 23′)
Σε ένα ματς που ο Απόλλωνας το προσπάθησε και το πάλεψε και μάλιστα προηγήθηκε μέσα στο Καραϊσκάκη με τον Ελμπάζ στο 23ο λεπτό, δεν κατάφερε να φύγει με κάτι θετικό, πάρα και μόνο την εμφάνιση! Ο Ελαμπεντελαούι στο 31ο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1 και δύο γκολ από τον Ανσαριφάρντ στο 80ο λεπτό και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσαν το τελικό 3-1.
14η αγωνιστική SL: Απόλλων Σμύρνης 1-3 Αστέρας Τρίπολης(Αλμπάνης 51′ – Καλτσάς 20′ 80′, Μανιάς 70′)
Σε ένα ματς που ο Απόλλωνας δεν ήταν τόσο κακός όσο δείχνει το σκορ, ηττήθηκε με 1-3. Ο Αστέρας προηγήθηκε με γκολ του Καλτσά στο 20ο λεπτό. Ο Απόλλωνας ισοφάρισε με πολύ ωραίο γκολ του Αλμπάνη στο 51ο λεπτό, αλλά ο Αστέρας ξανά πήρε το προβάδισμα στο 70ο λεπτό με τον Μανιά, που δεν πανηγύρισε το γκολ, με το να σέβεται το παρελθόν του στον Απόλλωνα. Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ο Καλτσάς στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης.

Αυτό ήταν το τελευταίο ματς του Βούλιτς καθώς μετά από ένα σερί 4 αγώνων χωρίς νίκη απολύθηκε.

Αντικαταστάτης του Βούλιτς, ήταν ο Γιώργος Παράσχος που πέτυχε τον στόχο της παραμονής! Στον Απόλλωνα έμεινε μέχρι το τέλος της σεζόν μετρώντας 4 νίκες, 6 ισοπαλίες και 6 ήττες.

15η αγωνιστική: ΑΕΚ 0-0 Απόλλων Σμύρνης
Τελευταία αγωνιστική για τον Α’ γύρο αλλά ντεμπούτο για τον Παράσχο. Ο Απόλλωνας κατάφερε με έναν φοβερό Τσόβιτς και ένα πολύ καλό αμυντικό πλάνο του Παράσχου να πάρει μια σημαντική ισοπαλία!
16η αγωνιστική SL: Απόλλων Σμύρνης 0-3 Ατρόμητος(Ντάουντα 5′, Ουάρντα 9′, Ντιγκινί 86′)
17η αγωνιστική SL: Απόλλων Σμύρνης 1-1 Πανιώνιος(Μπαρτολίνι 38′ – Τσόβιτς(αυτογκόλ) 78′)
18η αγωνιστική SL: ΠΑΟΚ 3-0 Απόλλων Σμύρνης(Μακ 27′, Κονέ(αυτογκόλ) 45′, Πρίγιοβιτς 90+1′)
19η αγωνιστική SL: Απόλλων Σμύρνης 0-0 Παναθηναϊκός
Ένα ματς που ο Απόλλωνας άξιζε περισσότερα από την ισοπαλία και δίκαια φωνάζει για καθαρό πέναλτι που δεν δόθηκε στο 89ο λεπτό!
20η αγωνιστική SL: Πλατανιάς 1-1 Απόλλων Σμύρνης(Πετρόπουλος 81′ – Κοντοές 68′)
21η αγωνιστική SL: Απόλλων Σμύρνης 1-1 Λεβαδειακός(Μπαρτολίνι 54′ – Γιακουμάκης 67′)
22η αγωνιστική SL: ΑΟΚ Κέρκυρας 2-0 Απόλλων Σμύρνης(Τσόβιτς(αυτογκόλ) 40′, Επστάιν 68′)
23η αγωνιστική SL: ΑΟ Ξάνθης 2-0 Απόλλων Σμύρνης(Λισγάρας 55′, Αλμπάνης(αυτογκόλ) 78′)
24η αγωνιστική SL: Απόλλων Σμύρνης 2-1 Παναιτωλικός(Γουίλιαν(αυτογκόλ) 45+1′, Αλμπάνης 58′ – Ντίαζ 70′)
Πρώτη νίκη για τον Απόλλωνα επί Παράσχου, και τέλος σε ένα σερί 13 αγώνων χωρίς νίκη, αλλά όχι μόνο αυτό αυτό το ματς ήταν η αρχή ενός σημαντικού αήττητου σερί που θα έκανε ο Απόλλωνας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Γουίλιαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, και διπλασίασαν το προβάδισμά τους στο 58ο λεπτό με φοβερό σουτ του Αλμπάνη! Ο Παναιτωλικός το μόνο που κατάφερε είναι μειώσει στο 70ο λεπτό με τον Ντίαζ.
25η αγωνιστική SL: ΠΑΣ Γιάννινα 0-1 Απόλλων Σμύρνης(Ναδάλες 32′)
Σημαντικό και πρώτο διπλό για τον Απόλλωνα. Μάλιστα στο 30ο λεπτό ο Χουάντερσον απόκρουσε πέναλτι του Κόντε και ο Απόλλωνας με τον Ναδάλες σκοράρει απέναντι στην πρώην του ομάδα, προηγήθηκε μόλις δύο λεπτά αργότερα!
26η αγωνιστική SL: Απόλλων Σμύρνης 3-0 ΑΕΛ(Κονέ 11′, Αλμπάνης 66′ 72′)
Ίσως η καλύτερη και πιο ολοκληρωμένη εμφάνιση του Απόλλωνα στην σεζόν. Εύκολη νίκη και πάτησε επιθετικά κάτω την ΑΕΛ και ήταν και πολύ καλός αμυντικά. Ο Απόλλωνας προηγήθηκε νωρίς στο 11ο λεπτό με τον Κονέ. Στο δεύτερο μέρος δύο πανέμορφα γκολ του Αλμπάνη στο 66ο και 72ο λεπτό διαμόρφωσαν το τελικό και ευρύ σκορ 3-0.
27η αγωνιστική SL: ΠΑΣ Λαμία 0-0 Απόλλων Σμύρνης
28η αγωνιστική SL: Απόλλων Σμύρνης 1-0 Ολυμπιακός(Αλμπάνης 1′)
Τεράστια νίκη επί του Ολυμπιακού, που εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή στον Απόλλωνα! Ο Απόλλωνας σημείωσε το μεγάλο γκολ την νίκη μόλις 29 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του αγώνα. Ο Ολυμπιακός πίεσε και έχασε ευκαιρίες για την ισοφάριση, αλλά στο τέλος έμεινε αυτό το τεράστιο 1-0 για τον Απόλλωνα!
29η αγωνιστική SL: Αστέρα Τρίπολης 2-1 Απόλλων Σμύρνης(Κοτσιράς 82΄, Καλτσάς 84′ – Τσουκαλάς 68′)
30η αγωνιστική SL: Απόλλων Σμύνης 0-1 ΑΕΚ(Αραούχο 34′)
Γήπεδο γεμάτο, με 13000 άτομα στις κερκίδες, Δυστυχώς όχι Απολλωνιστές… αλλά Αεκτζήδες που πήγαν να πανηγυρίσουν το 12ο πρωτάθλημα της ομάδας τους. Όμως και ο Απόλλωνας έχει λόγο να πανηγυρίζει καθώς κατάφερε να εξασφαλίσει την συμμετοχή του στην SuperLeague και την επόμενη σεζόν!