Α’ ΕΣΚΑ: Απόλλων Σμύρνης 83-65 Νήαρ Ηστ

Τρίτη σερί εντός έδρας νίκη για τον Απόλλωνα, που επικράτησε με σκορ 83-65 επί του Νήαρ Ηστ.

Με την πρόσληψη του Παναγιώτη Χατζή, ο Απόλλωνας φαίνεται ασταμάτητος στην έδρα του, καθώς από τότε σε τρεις αγώνες μετρά ισάριθμες νίκες!

Ο Απόλλωνας απέκτησε τα ηνία του αγώνα, από πολύ νωρίς. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ να είναι στο 26-18. Και από αυτό το σημείο και μετά ο Απόλλωνας διατηρούσε ένα σαφή προβάδισμα για τον υπόλοιπο αγώνα. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 45-33, με τον Πάντσιο να τελειώνει το ημίχρονο σημειώνοντας ένα εκπληκτικό τρίποντο στην λήξη του χρόνου!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας μπήκε το ίδιο δυνατά με το να μεγαλώνει την διαφορά στο +24(67-53), στο τέλος της 3ης περιόδου. Με τους ίδιους ρυθμούς συνεχίστηκε και το τελευταίο δεκάλεπτο, και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό σκορ 83-65.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 83-65 ΝΗΑΡ ΗΣΤ (26-18,45-33,67-53,83-65)

Διαιτητές: Αποστολίδης, Αντωνιάδης, Σκουλαρίκης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Παναγιώτης Χατζής): Οικονομάκης 13(1), Τσόπελας 2, Σκόριλας, Σκαρπέλης, Κουντούρης 12, Λεπουρής 13, Καλπάκης 6, Πάντσιος 25(5), Μουρίκης 11, Σκούταρης 9, Λαμπράκης 2

ΝΗΑΡ ΗΣΤ(Πέτρος Καράμπας): Χατζηκωστής 2, Αθανασούλας, Γεωργακόπουλος 7, Τζόκας, Ρουμπέας 13(2), Κατσαϊτής 8(1), Τσαντήλας 11(1), Αποστολίδης, Σαρακασίδης 9(2), Μουγιός, Σφηκάκης 5

MVP του αγώνα: Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα, είναι ο συνηθισμένος ύποπτος, Αποστόλης Πάντσιος! Με τους 25 πόντους, 5 τρίποντα, βοήθησε μέγιστα την ομάδα να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος.