SuperLeague 2: Απόλλων Σμύρνης 1-1 Δόξα Δράμας

Εν μέρει (Χ)αμένος ο Απόλλωνας, που ήρθε ισόπαλος με την Δόξα Δράμας, ενώ έχει και παράπονα για την διαιτησία!

Ισόπαλοι με σκορ 1-1, ήρθαν Απόλλων και Δόξα Δράμας, με τους γηπεδούχους να παρουσιάζονται κατώτεροι των περιστάσεων στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού.

Νωθρά μπήκε ο Απόλλων στον αγωνιστικό χώρο με τους φιλοξενουμένους να αναλαμβάνουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, δημιουργώντας κάποιες ευκαιρίες, ενώ μόλις στο 14ο λεπτό της συνάντησης ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Κρητικό, ο οποίος έπειτα απ’ την ασίστ που του προώθησε ο Χάμοντ δεν λάθεψε νικώντας τον Χουάντερσον, αναγκάζοντας τον πολύπειρο πορτιέρο να μαζέψει για πρώτη φορά την μπάλα από τα δίχτυα του στο φετινό πρωτάθλημα της Super League 2. Λίγα λεπτά αργότερα ωστόσο, το σύνολο του Νίκου Παπαδόπουλου φάνηκε να συνέρχεται, αφού ισοφάρισε από φάση για γερά νεύρα με τον Μαρκόφσκι να μην μπορεί να νικήσει τον πορτιέρο της Δράμας, εν συνεχεία το σουτ του Μπετινέλι από πολύ κοντά, κόντραρε, αλλά η μπάλα κατέληξε στον Πατράλη που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης σε τερματοφύλακα και αμυνομένους φέρνοντας την αναμέτρηση στα ίσα, στο 26ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο κομβικές φάσεις που αλλάζουν τη ροή του παιχνιδιού, είναι η αποβολή του Λαρέα με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 68ο λεπτό, ενώ στο 79ο λεπτό ο Παπαργυρίου όντας τελευταίος παίχτης ανατρέπει τον Παυλίδη, αλλά ο διαιτητής «κλείνει τα μάτια» σ’ αυτή τη φάση και δεν δείχνει την άγουστα για τα αποδυτήρια στο αριστερό μπακ της Δόξας, τιμωρόντας τον μόνο με κίτρινη κάρτα. Η Δόξα Δράμας έμεινε με κι αυτή με 10 παίχτες όταν ο Χάμοντ στο 89ο λεπτό αποχώρησε λόγω τραυματισμού. Έστω και υπ’ αυτές τις συνθήκες, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» μπορούσε στη τελευταία φάση του παιχνιδιού να κλέψει τους 3 βαθμούς, αλλάτ ο φάουλ του Βιτλή που είχε μπει στη θέση του Χουχούμη, λόγω τραυματισμού, από πλεονεκτική θέση πέρασε οριακά άουτ και κάπως έτσι οι ομάδες μοιράστηκαν πόντους και εντυπώσεις.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Βάρκας, Ζησόπουλος, Λαρέα, Χουχούμης(Βιτλής 62′), Παυλίδης, Μπλάζιτς, Τομάς(Κύργιας 71′), Πατράλης, Μπαστιάνος(Γιαννιτσάνης 53′), Μαρκόφσκι

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ(Κώστας Ανυφαντάκης): Μένκα, Χάμοντ, Καψάλης, Κουκόλης(Μαρκοπουλιώτης 46′), Κρητικός, Παπαργυρίου, Πινδώνης(Περέγιο 75′), Πλέγας, Ρόβας(Οικονόμου 85′), Σιώπης, Ιωαννίδης

MVP του αγώνα: Καλύτερος παίκτης του παιχνιδιού ήταν ο Πατράλης, ο οποίος εκτός απ’ το τέρμα που σημείωσε, το οποίο σημειωτέον αποδείχτηκε κομβικό για την αποφυγή της ήττας από τους γηπεδούχους, ήταν και ιδιαίτερα κινητικός συνεισφέροντας και αυτός αρκετά στη «σκακιέρα» για λογαριασμό του Νίκου Παπαδόπουλου!

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:
Χανιά 0-1 ΠΑΣ Γιάννινα(Καρτάλης 59′)
Απόλλων Πόντου 0-2 Πλατανιάς(Νίλι 15′, Λουκίνας 27′)
ΑΕ Καραϊσκάκης 1-1 Λεβαδειακός(Χατζησταύρος 33′ , Ιωαννίδης)
Απόλλων Λάρισας 1-1 Παναχαϊκή(Σιφνέος 23′(πεν) , Σιατραβάνης 84′(πεν))
Απόλλων Σμύρνης 1-1 Δόξα Δράμας(Πατράλης 27′ , Κρητικός 14′)

Πλέι-οφ Υποβιβασμού

Την επόμενη αγωνιστική ο Απόλλωνας αντιμετωπίζει σε ντέρμπι κορυφής τον Πλατανιά, εκτός έδρας, την Κυριακή 17 Νοεμβρίου στις 14:45.

Άμα θέλετε να δείτε την LIVE εξέλιξη της αναμέτρησης πατήστε εδώ.

One thought on “SuperLeague 2: Απόλλων Σμύρνης 1-1 Δόξα Δράμας