Α’ ΕΣΚΑ: Απόλλων Σμύρνης 81-85 ΑΟ Δάφνης

Τρίτη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια για τον Απόλλωνα, καθώς ηττήθηκε με σκορ 81-85, από την Δάφνη.

Πολύ καλή εμφάνιση για τον Απόλλωνα. αλλά δεν ήταν αρκετή για να πάρει την πρώτη του νίκη στην φετινή σεζόν.

Παρότι η Δάφνη κατάφερε μετά τα πρώτα λεπτά να επιβάλει το ρυθμό της και να ξεφύγει με 11-20 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, από τα μέσα της δεύτερης περιόδου ο Απόλλωνας ανέβασε «στροφές», επιστρέφοντας στο ματς για να κλείσει το ημίχρονο με δύο καλάθια απόσταση από τους φιλοξενούμενους 34-38. Η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε τον Απόλλωνα μόλις τρεις πόντους πίσω 57-60, ισορροπώντας ένα ματς που έδειχνε να φέρνει στα μέτρα της η Δάφνη και κοιτάζοντας στα μάτια ακόμη έναν αντίπαλο από τους ισχυρούς του πρωταθλήματος. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται διαρκώς κοντά στο σκορ, αλλά τους φιλοξενούμενους να διατηρούν συνεχώς ένα μικρό προβάδισμα. Και πάλι, όμως, ο Απόλλωνας έδειξε ψυχή και στο 38′ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ 79-78 με λέι-απ του Δαουτάκου! Μάλιστα, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» είχε την ευκαιρία να καθαρίσει το ματς, αστοχώντας ωστόσο σε όλα τα ελεύθερα σουτ που βρήκε και το πλήρωσε με τον πλέον σκληρό και ανορθόδοξο τρόπο, δεχόμενη τρίποντο στην κρισιμότερη επίθεση της αναμέτρησης από τον Αναγνώστου, για το 81-83. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Απόλλωνας δεν κατάφερε να σκοράρει, με τον Φωτίου να «γράφει» το τελικό 81-85 με δύο εύστοχες βολές.

Απόλλων Σμύρνης 81-85 ΑΟ Δάφνης (11-20,34-38,57-60-81-85)

Διαιτητές:
 Ζιώγας, Χριστοδουλάκης, Μελισσάρης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Ψυχογιόπουλος): Οικονομάκης 7(1), Τσόπελας, Σκαρπέλης, Κουντούρης, Λέπουρης 1, Καλπακής, Πάντσιος 17, Μουρίκης 10, Δαουτάκος 22(3), Παπαδημητρίου, Σκούταρης 20(4), Λαμπράκης 4

ΔΑΦΝΗ(Λιόγας): Φύκας 6, Διαμάντης, Γκόλιας 15(3), Καρυστινός 19(4), Φωτίου 23, Ματζούρος 6, Φουστέρης 6, Πασσάς, Αναγνώστου 10(1), Μανσαράι

Υποβιβασμός

Για την 4η αγωνιστική της Α’ ΕΣΚΑ, ο Απόλλωνας θα αντιμετωπίσει τον ΟΚΑ Μεσογείων στο κλειστό της Ριζούπολης, την Δευτέρα 21 Οκτωβρίου στις 21:30.