Α’ ΕΣΚΑ: Απόλλων Σμύρνης 77-82 Κ.Α.Π.

Ηττήθηκε από την Αγία Παρασκευή στην πρεμιέρα της Α’ ΕΣΚΑ ο Απόλλωνας!

Πολύ καλή εμφάνιση για τον Απόλλωνα, απέναντι σε μία ομάδα που είναι από τα φαβορί για την άνοδο.

Έπειτα από μία εξαιρετική πρώτη περίοδος για τον Απόλλωνα όπου έληξε με σκορ 23-24, όπου έδειξε ότι μπορεί να κοντράρει στα ίσια μία τόσο ισχυρή ομάδα, μερικά «κενά» διαστήματα τόσο στη δεύτερη, όσο και στην τρίτη περίοδο, έδωσαν τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να «χτίσουν» μία διαφορά ασφαλείας, η οποία μάλιστα λίγο πριν το τέλος το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου «εκτοξεύθηκε» στους 23 πόντους, σε ένα σημείο που ουσιαστικά η Αγία Παρασκευή φάνηκε ότι «κλείδωσε» το διπλό στην πρεμιέρα μέσα στη Ριζούπολη… Ωστόσο, οι παίκτες και οι προπονητές μας απέδειξαν ότι είναι… πεισματάρηδες και αρνούνται να τα παρατήσουν! Έτσι, με υπομονή, καλές επιλογές στην επίθεση και… λυσσασμένη άμυνα, ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους λίγο πριν ολοκληρωθούν τα 30 λεπτά παιχνιδιού και όχι μόνο κατόρθωσαν να μειώσουν, αλλά μπήκαν ξανά στο ματς και από -23 κατάφεραν να το μετατρέψουν σε ντέρμπι! Μάλιστα, με τρίποντο «βόμβα» του κορυφαίου της αναμέτρησης, Αποστόλη Πάντσιου, ο Απόλλωνας μείωσε σε 70-73 στο 38′, στην επόμενη κατοχή κι έπειτα από σπουδαία άμυνα και πάλι ο Πάντσιος στον αιφνιδιασμό επιχείρησε εκ νέου τρίποντο, αλλά αστόχησε, χάνοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσει, ενώ στο 39′ ο Λέπουρης με δύο εύστοχες βολές μείωσε στον πόντο 75-76! Ο Καρτέρης με δύο δικές του βολές έστειλε ξανά τη διαφορά στους 3 πόντους για την Αγία Παρασκευή, ωστόσο στην επόμενη φάση, ο Πάντσιος κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων και είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στην παράταση! Όμως, ευστόχησε σε δύο απ’ τις τρεις βολές 77-78 και η ευκαιρία για μία ανατροπή που θα έμενε στην ιστορία χάθηκε, με τον Καρτέρη και πάλι να ευστοχεί σε τέσσερις συνεχόμενες βολές στο τέλος, για το τελικό 77-82.

Δεκάλεπτα: 23-24, 38-50, 49-66, 77-82

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Κούλης, Αναστασόπουλος

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Ψυχογιόπουλος, Τάσιος)Οικονομάκης 1, Τσόπελας 2, Κουντούρης 2, Λέπουρης 2, Καλπακής 10(2), Πάντσιος 26(5), Ρεντίφης 2, Μουρίκης 4, Δαουτάκος 16(3), Παπαδημητρίου, Σκούταρης 12(1), Λαμπράκης

Κ.Α.Π.(Χατζηπανηγύρης): Γαρδέλης, Παρασκευόπουλος 2, Καρτέρης 9, Σιλιτζήρης 14 (1), Αγόρης 20 (5), Σβορώνος 7 (1), Ζερβός 14 (1), Παπανίκος, Φιλιππαίος, Μιχάλης 3 (1), Τσιρίμπασης, Παπάς 12 (2)

MVP του αγώνα: Μπορεί να μην κέρδισε ο Απόλλωνας, αλλά αναμφισβήτητα ο άτυπος τίτλος του MVP πρέπει να πάει στον Απόστολο Πάντσιο! Ήταν ο παίχτης που με τους πόντους του και τα 5 τρίποντα του άλλαξαν την ροή του αγώνα και το έκαναν πάλι ντέρμπι.