Τρομερός Δεληζήσης!

Το πρώτο του γκολ σε Ευρωπαϊκή διοργάνωση πέτυχε ο Γιώργος Δεληζήσης!

Επτά ημέρες πριν έκανε το Ευρωπαϊκό του ντεμπούτο, και την Πέμπτη 15/08, ο πρώην παίχτης του Απόλλωνα, Γιώργος Δεληζήσης βάζει το πρώτο του Ευρωπαϊκό γκολ!

Ο Άρης ήταν τόσο κοντά, αλλά και τόσο μακριά, από το να κάνει την ολική ανατροπή και να προκριθεί στα Play-Off του Europa League. Οι «Κιτρινόμαυροι» νίκησαν την Μόλντε με σκορ 3-1, αλλά λόγω της ήττας τους με 3-0 στην Νορβηγία, δεν ήταν αρκετό για να τους δώσει την πρόκριση.

Στο 25ο λεπτό ο Ματίγια άνοιξε το σκορ για τον Άρη με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ. Ο Δεληζήσης διπλασίασε τα τέρματα του Άρη με προβολή στο 37ο λεπτό και ο Ντιγκινί με κεφαλιά στο 84ο λεπτό έκανε το 3-0 και έβαλε φωτιά στο Κλεάνθης Βικελίδης. Ενώ ο Άρης αναζητούσε το τέταρτο γκολ που θα του έδινε την πρόκριση, ο Μπολί στο 105ο λεπτό έκανε το 3-1 μετά από κακή αμυντική συνεννόηση των παιχτών του Άρη και έβαλε τέλος στα όνειρα πρόκρισης των «Κιτρινόμαυρων«.

ΑΡΗΣ(Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Σούντγκρεν, Ροζ, Δεληζήσης, Κόρχουτ (Μπάσα 104′), Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης (Γιουνές 78′), Λάρσον (Μαρτίνες 64′), Ντιγκινί (Τόνσο 102′), Ιντέγε

ΜΟΛΝΤΕ(Έρλινγκ Μόου): Κράνιξ, Χάουγκεν (Φόρεν 55′), Γκαμπριέλσεν, Μπιόρνμπακ, Χάραλντσεϊντ, Άουρσνες, Χουσάιν, Χέσταντ (Κνούντζον 99′), Άικρεμ (Έλινγκσεν 75′), Ούι (Μπολί 88′), Τζέιμς

MVP του αγώνα: Φοβερή εμφάνιση ο αρχηγός Γιώργος Δεληζήσης! Βράχος στην άμυνα, έβαλε και γκολ, έπαιξε και με σχισμένο φρύδι(και μάλιστα για 45 λεπτά χωρίς ράμματα!).