Φιλικό: Πανδραμαϊκός 0-2 Απόλλων

Νικηφόρο ήταν το πρώτο φιλικό του Απόλλωνα για την εφετινή σεζόν!

Ο Απόλλωνας κατάφερε να κερδίσει τον Πανδραμαϊκό στο εορταστικό φιλικό για την συμπλήρωση 50 χρόνων από την δημιουργία του Πανδραμαϊκού, σε παρουσία περίπου 150 φιλάθλων.

Το σχήμα οπού επέλεξε ο προπονητής του Απόλλωνα, Νίκος Παπαδόπουλος, ήταν ένα 4-2-3-1, με τον Αναγνωστόπουλο κάτω από τα δοκάρια, Βαφέα-Λαρέα δίδυμο στα στόπερ, Γκίνο και Χουχούμη τα ακραία μπακ, Μπλάζιτς και Πατράλη στα χαφ, Μπαστιάνος και Γιαννιτσάνης στα άκρα, τον Τομάς δεκάρι και τον Βάρκα ως φορ.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλωνας είχε πολλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Πανδραμαϊκός κατάφερε να κρατήσει το μηδέν.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που του έδωσε η ομάδα της Δράμας και με δύο γκολ του 19χρονου, υπό δοκιμή, επιθετικό Βασίλη Πέλκα, διαμόρφωσε το τελικό σκορ 0-2,στο 76ο λεπτό και στο 88ο λεπτό.

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ(Μπάμπης Καζεπίδης): Κιουμουρτζής (Παγκάκης 46′), Κεχαγιάς (Γιαννίκης 75′), Κελεσίδης (Υψηλός 64′), Αιβάζης, Βραμέντσαλης (Χατζηκούρτης 64′), Βασιλειάδης, Αχαλινόπουλος (Μπαμπαλής 75′), Λίπο (Μουζενιτοφ 59′), Μπελμάνι, Διαμαντίδης, (Τσελεπής 75′), Μπερούκας (Λυκίδης 64′)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Νίκος Παπαδόπουλος):
Αναγνωστόπουλος, Γκίνο, Λαρέα, Βαφέας, Χουχούμης, Μπλάζιτς, Πατρλαλης, Μπαστιάνος, Τομάς, Γιαννιτσάνης, Βάρκας

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι Χουάντερσον, Κύργιας, Ζησόπουλος, Βιτλής, Αγρόδημος, Πέλκας, Λάμπη, Λαγός, Ρώσση, Χειρτράντας

Πολλοί μπορεί να αναρωτιέστε ποιος ακριβώς είναι ο Βασίλης Πέλκας. Ο 19χρονος επιθετικός πέρυσι αγωνιζόταν στον ΑΣ Γιαννιτσά και δοκιμάζεται από τον Παπαδόπουλο στην διάρκεια της προετοιμασίας. Ο Πέλκας επίσης έχει αγωνιστεί σε Βέροια και Εθνικό Γιαννιτσών. Επίσης να σημειωθεί πως είναι ξάδερφος του Δημήτρη Πέλκα του ΠΑΟΚ!