Ευρωπαίος Δεληζήσης!

Το Ευρωπαϊκό του ντεμπούτο έκανε ο Γιώργος Δεληζήσης στην ήττα με 3-0 του Άρη από την Νορβηγική Μόλντε!

Ο άλλοτε αρχηγός του Απόλλωνα, έκανε το Ευρωπαϊκό του ντεμπούτο ως αλλαγή στο 68ο λεπτό, στην αναμέτρηση Μόλντε – Άρης για την Τρίτη Προκριματική φάση του Europa League

Ο 31χρονος κεντρικός αμυντικός έχει αγωνιστεί με την φανέλα του Απόλλωνα σε 136 αγώνες. σημειώνοντας 7 γκολ και 4 ασίστ. Επίσης έχει κατακτήσει 2 φορές την Β’ Εθνική(2012/13,2016/17).

Ο Άρης ηττήθηκε με 3-0 από την ανώτερη αγωνιστικά Μόλντε και κυνηγάει ένα θαύμα για να προκριθεί στην επόμενη φάση τον προκριματικών.

Το «εφιαλτικό» πεντάλεπτο από το 27ο λεπτό έως και το 32ο λεπτό ήταν αρκετό για να γίνει η ζημιά στον Άρη. Σκόρερ οι Έικρεμ και Χέσταντ αντίστοιχα.

Το 2-0 του ημιχρόνου ανάγκασε τον Άρη να ανοίξει το παιχνίδι του κάτι που είχε ως αποτέλεσμα οι «Κίτρινοι» να γίνουν πιο απειλητικοί, όμως η Μόλντε ήταν αυτή που στο 55ο λεπτό άγγιξε το 3-0 με τον Σούντγκρεν να σώζει με το κεφάλι πάνω στην γραμμή την μπάλα πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα. Το παιχνίδι για τον Άρη, στράβωσε ακόμα περισσότερο, στο 64ο λεπτό όταν ο Βέλεθ αποβλήθηκε από το παιχνίδι. Σαν να μην έφτανε αυτό οι Νορβηγοί πέτυχαν στο 88ο λεπτό και τρίτο γκολ με τον Ελιγκσεν να διαμορφώνει το τελικό 3-0 που δίνει ξεκάθαρο και ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στη Μόλντε.

Mόλντε (Έρλινγκ Μόου): Κράνινξ, Μπγιόρνμπακ, Γκάμπριελσεν, Έικρεμ, Τζέιμς, Χουσεΐν (74΄Ελινγκσεν), Άουρσνες, Χάραλντσέιντ, Χέσταντ (90+2΄Μόστρομ), Χάουγκεν, Ομοϊουάνφο (85΄Κνούτσον)
Άρης (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Σούντγκρεν, Βέλεθ(αποβλήθηκε στο 64′), Ροζ, Κόρχουτ, Μπάσα (68΄Δεληζήσης), Ματίγια, Σάσα, Τόνσο (74΄Φετφατζίδης), Ντιγκινί, Ιντέγε (81΄Λάρσον)

MVP του αγώνα: Εϊρικ Χέσταντ, ο σκόρερ του δεύτερου γκολ, και ο πιο κινητικός παίχτης στο γήπεδο. Δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα του Άρη.